Avlu dizisi nerede çekiliyor?
avlu-dizisi-nerede-çekiliyor-1-evdenhaberler

Türk dizi sektörünün başarılı projelerinden biri olan Avlu dizisi birçok ülkede yayımlanan Prisoner dizisinden uyarlama. Star Tv ekranlarında yayınlanan Avlu, izleyiciye her bölüm büyük bir merak uyandıran iddialı yapımlardan. Sağlam oyuncu kadrosu ve senaryosu olan dizinin çekildiği mekanlarda merak konusu oldu. Peki Avlu dizisi nerede çekiliyor? İşte sorunun cevabı ve daha fazlası.

Avlu dizisi oyuncuları kimler?

avlu-dizisi-nerede-çekiliyor-1-evdenhaberler

Avlu dizisinin başrolü olan Demet Evgar, son zamanlarda hem dizilerde hem de sinema filmlerinde en çok aranan oyuncular arasında.  Avlu dizisi kadrosu, Evgar’a eşlik edecek çok sayıda başarılı oyuncuyu da bünyesinde bulunduruyor. Kadınlar hapisanesini temel alan konusuyla güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan dizide;  deneyimli oyuncu Nursel Köse, genç kuşağın başarılı oyuncularından Ceren Moray, tiyatrocu kimliği ile ön plana çıkan Rüçhan Çalışkur ve sinemada kendinden söz ettiren Ayça Damgacı bulunuyor. Kadın kadrosu güçlü olan dizinin erkek kadrosunda da usta isimler görev alıyor. Kenan Ece ve Teoman Kumbaracıbaşı gibi önemli isimler de bu kadroya eşlik ederek dizideki yerini alıyor.

Yönetmenliğini ise Dondurmam Gaymak, Entelköy Efeköy’e Karşı ve İftarlık Gazoz gibi başarılı Türk filmlerinin yönetmenliğini yapan Yüksel Aksu.

Avlu dizisinin konusuavlu dizisi nerede çekiliyor 2 evdenhaberler

Avlu dizisinin ana teması, hapishanedeki kadınların yaşama ve adalet koşulları ile mücadelesi. Hapishane kapılarının arkasında gerçekçi bir biçimde sonuna kadar açıldığı dizide, günlük haberlere bile yansımamış pek çok acı hikaye izleyicileri ekran başına kilitliyor. Ekibin hem prodüksiyon olanakları hem de güçlü hikayesi ile ilgi çekici olmaması imkansız.

Konusundan kısaca bahsedersek; Deniz uzun zamandır kocasından şiddet gören bir kadındır. Yine çok şiddetli kavga ettikleri bir akşam Deniz, kavga sırasında silahla eşi Hakan’ı vurduğu iddiasıyla tutuklanır. Sonrasında Deniz tutuklu olarak cezaevine girer ve tek istediği arkasında bıraktığı kızının durumunu öğrenmektir. Fakat içeride hiç beklemediği bir durumun arasında kalır. Kendi kurallarını ve taraflarını oluşturmuş, birbirine düşman Azra ve Kudret. Böylece Deniz’in ilerleyen bölümlerde başına gelecek olanların başlangıcıdır. Yani, “Avlu” özgürlüğü olmayan bu kadınların 3.sayfa haberlere yansımayan, mutsuzluğun acı ile yarıştığı Karakuyu’da kendi düzen ve kendi hukuklarına karşı verdikleri yaşam mücadelesini konu alıyor.

Avlu dizisi nerede çekiliyor?

Hikayenin çoğu sahnesi hapishanede çekilen Avlu dizisi Ümraniye’de gerçekleştiriliyor. Tamamlanması yaklaşık 4 ayı bulan bu dev plato çekimlerinin daha kolay yapılmasını ve hapishane hayatının izleyiciye daha gerçekçi bir şekilde yansıtılmasını sağlıyor.

Karakuyu hapishanesi

Konusu gereği Karakuyu adlı hapishanede geçen dizi için İstanbul Ümraniye’de özel küçük bir hapishane stüdyosu da kuruldu. Çevredeki kişiler tarafından sıklıkla ziyaret edilen stüdyonun 4 aylık çalışma sonrasında kurulmuş. Gerçekçi olması için en ufak detayların bile düşünüldüğü platoda iki ton boya kullanılmış. Ayrıca, dış duvarlar, kapalı ve açık alanlarda 2 bin metre dikenli ve jiletli tel ile tamamlanmış.

Avlu’nun Karakuyu hapishanesi, 4 bin 500 metrekarelik bir alanda yer alıyor.  Dekor kurulumuna ilk başlandığında zemini düzeltmek için 240 metreküp beton kullanıldığı gelen bilgiler arasında. Gerçekçi bir hapishane görünümünün ortaya çıkmasını sağlamak üzere yapılmış olan bu plato sayesinde, dizi çekimleri çok daha kolay bir şekilde tamamlanıyor. Avlu dizisi nerede çekiliyor sorusuna ise Ümraniye’de kurulan plato desek yanlış olmaz.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın