Arnold Schwarzenegger Müzesi: Terminatör’ün evi
Arnold Schwarzenegger Müzesi

Her insanın ilgilendiği bir alan vardır. Bazılarımız sporla, bazılarımız siyasetle, bazılarımız ise sanatla ilgilenir. Bireyler ilgilendikleri bu alanlara göre bulundukları toplumda bir role bürünürler. Öyle bir insan düşünün ki hem sporcu, hem sinema oyuncusu, hem de siyasetçi olsun. Düşünmesi bile zor geliyor değil mi? Fakat böyle bir insan var ve ismi Arnold Schwarzenegger. Bu nitelikli insanın bir zamanlar yaşadığı ev şuan bir müze. İsterseniz önce Arnold’u daha yakından tanıyalım ve sonra Avusturya’daki “Arnold Schwarzenegger Müzesi” ile ilgili size detaylı bilgi verelim.

Arnold Schwarzenegger Müzesi

Arnold Schwarzenegger kimdir?

Arnold Schwarzenegger’i birçok kişi çevirdiği filmler nedeniyle ABD’li sanıyor. Ancak soyadından da anlayacağınız üzere kendisi aslında Avusturya kökenli. Şuan ABD vatandaşı olan Schwarzenegger 1947’de dünyaya geldi.

Schwarzenegger’in bu çok yönlü kariyeri aslında vücut geliştirme şampiyonlukları ile başladı.

Vücudunun güzelliği dünyaca onaylanan Schwarzenegger’i Hollywood degerlendirmek istedi ve kendisini tüm dünyaya tanıtan oyunculuk macerası böylece başlamış oldu.

Ünlü oyuncu bu süreçte Terminatör, Total Recall, Predator ve Conan The Barbarian gibi tüm dünyada ilgi gören yapımlarda rol aldı.

Schwarzenegger, spor ve sinemadaki başarısını 2003 yılında siyasete taşıdı ve Hollywood’un da içerisinde yer aldığı ABD’nin California eyaletine Cumhuriyetçi Parti’den vali olarak seçildi. Arnold 8 yıl boyunca bu görevini sürdürdü.

“Terminatör” lakaplı eski Hollywood yıldızı Arnold Schwarzenegger 2011 yılında yapılan ara seçim sonucu valilik koltuğunu kaybetti. Schwarzenegger, 8 yıllık valilik döneminde başta bütçe açığının 5 katına çıkması gibi birçok konuda eleştirildi.

Aslında Arnold Schwarzenegger’i hemen hemen herkes tanıyor ancak biz yine de tanımayanlar için biraz bilgi verelim dedik.

Gelelim asıl meseleye yani bir zamanlar Terminatör’ün yaşadığı Arnold Schwarzenegger müzesi ile ilgili detaylara…

Arnold Schwarzenegger Müzesi, Avusturya

Arnold Schwarzenegger Müzesi

1947 doğumlu aktör, 1966 yılına dek elektriği ve suyu olmayan Avusturya’nın Thal şehrindeki bir binanın giriş katında ailesiyle birlikte mütevazi bir yaşam sürdü. 1966’da ise burayı terk edip, vücut güzelliği yarışmasını kazanma hayalinin peşinden gitti. İşte hem spor, hem sinema hem de politika mecrasından hayranları olan Schwarzenegger’in hayatının ilk 18 yılını geçirdiği o ev, Arnold’un 64’üncü yaşına bastığı gün olan 30 Temmuz 2011’de müze olarak hizmet vermeye başladı.

Ünlü oyuncunun da onay vermesiyle açılan müzenin planlamasını yapan kişi Arnold’un arkadaşı Peter Urdl. Peter ile birlikte Arnold da müze planında aktif rol aldı. Örneğin Arnold sonradan değiştirilen mutfağı çocukluğundaki hale getirmek için neredeyse yeniden inşa etti.

Arnold Schwarzenegger Müzesi’nde neler var?

Müzede Arnold Schwarzenegger’e ait kişisel eşyalar bulunuyor. Çocukluk yıllarında kullandığı yatak, Terminatör filmlerinden birinde bindiği motosiklet, vücut geliştirmeye ilk başladığı döneme ait halterler ve Kaliforniya Valisi olduğu yıllarda kullandığı masanın bir kopyası sergilenen kişisel eşyalar arasında. 

Müzenin giriş ücreti ve ziyaret gün ve saatleri

Arnold Schwarzenegger Müzesi hafta içi her gün ve Cumartesi günü saat 10:00-18:00 arası ziyarete açık. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 8,90 €, 5-14 yaş arası çocuklar için ise 3,90 €.

Arnold Schwarzenegger Müzesi Nerede?

Terminatör lakaplı oyuncunun hayatından kesitler sunan ve hayranlarının kesinlikle görmesini tavsiye ettiğimiz müze Avusturya’nın Thal şehrinde. Ancak evin bulunduğu yer Avusturya’nın en büyük şehirlerinden Graz’a daha yakın. Bu nedenle Graz üzerinden gitmek daha mantıklı.

Arnold Müzesi fotoğraf galerisi

Müzenin resmi internet sitesine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Merak ettiğiniz diğer ünlülerin yaşamlarını geçirdikleri evleri BURADAN öğrenebilirsiniz.

Alperen Terzi / Evdenhaberler
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın