Ankara’nın banliyö hattı Başkentray’da bilet fiyatları ne kadar? Nerelerden geçiyor? İşte detaylar…
Ankaralıların merakla beklediği Ankara’nın banliyö hattı Başkentray açıldı. Peki Başkentray nerelerden geçecek? Başkentray’ın güzergahı nasıl? Başkentray ile seyahat süresi ne kadar? Kaç dakikada bir sefer düzenlenecek? Başkentray’da Ankarakart geçerli olacak mı? Başkentray bilet fiyatları ne kadar olacak? Başkentray aktarma istasyonları hangileri? İşte detaylarıyla Ankara’nın banliyö hattı Başkentray…

Başkentray bilet fiyatları ne kadar? Nerelerden geçiyor?

Ankara’nın banliyö hattı Başkentray’ın güzergahı nasıl olacak? Başkentray nerelerden geçecek?

Ankara’nın banliyö hattı Başkentray Sincan-Kayaş arasında çalışacak. 36 kilometre uzunluğundaki banliyö hattı Kayaş’tan başlayarak, Cebeci, Ankara garı ve Etimesgut üzerinden Sincan’a varacak. Günde 520 bin yolcu taşıması beklenen banliyö hattının istasyonları sırasıyla şöyle;

1 –  Sincan
2 –  Lale
3 –  Elvankent
4 –  Emirler
5 –  Özgüneş
6 –  Etimesgut
7 –  Hava Durağı
8 –  Yıldırım
9 –  Behiçbey
10 – Marşandiz
11 –  Gazi (AOÇ)
12 – Gazi Mahallesi
13 – Hipodrom
14 – Ankara (Ulus Garı)
15 – Yenişehir (Sıhhiye)
16 – Kurtuluş
17 – Cebeci
18 – Demirlibahçe
19 – Saimekadın
20 – Mamak
21 – Bağderesi
22 – Üreğil
23 – Topkaya
24 – Köstence
25 – Kayaş

Ankara’nın banliyö hattı Başkentray ile seyahat süreleri

Başkentray ile Sincan-Kayaş arası 49 dakikada geçilecek. Ayrıca proje sayesinde hızlı tren Ankara-Sincan arasını 8 dakika daha kısa sürede geçecek.

Başkentray’da sefer sıklığı ne kadar olacak?

Başkentray tam anlamıyla devreye girdiğinde 5 dakikada bir sefer düzenlenecek. Ancak ilk etapta sefer sıklığı 15 dakikada bir sefer şeklinde olacak.

Başkentray ücreti ne kadar olacak?  Ankarakart Başkentray’da kullanılabilecek mi?

Ankaralıların toplu taşıma araçlarında kullandığı Ankarakart Başkentray’da da geçerli olacak. Başkentray 24 Nisan’a kadar ücretsiz olarak kullanılacak. 24 Nisan sonrasındaysa bilet fiyatları aktarmasız öğrenciler ve indirimli kart sahipleri için 1,75 TL, diğer kişiler içinse 2,5 TL olacak.

Başkentray ne zaman açılacak

Başkentray aktarma istasyonları hangileri?

Başkentray Ankara’nın raylı sistem hatlarının entegrasyonunu da sağlayacak. Yenilenen banliyö hattının Yenişehir İstasyonu’ndan Kızılay Metrosu’na geçiş yapılabilecek. Başkentray’ın Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarından da Ankaray’a geçmek mümkün olacak.

Başkentray’ın hangi istasyonlarda dükkan ve mağazalar var?

Başkentray’ın Sincan, Lale, Elvankent, YHT Eryaman Gar, Etimesgut, Hipodrom, Yenişehir, Kurtuluş, Cebeci, Mamak ve Kayaş istasyonlarında yolcuların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kapalı ticari alanlar bulunuyor.

Başkentray ne kadara mal oldu?

İhalesi 2012’de yapılan Başkentray’da uzun süre devam eden mahkeme nedeniyle çalışma yapılamadı. 2016’da başlayan inşaat çalışmaları ise 20 ay sürdü.

Başkentray projesiyle sadece banliyö hattı yenilenmedi. Hızlı tren ile banliyö hattının ayrılması için de hat sayısı artırıldı. Sincan Behiçbey arasındaki ray hattı sayısı 5’e, Behiçbey Ankara Garı arasındaki hat sayısı 6’ya, Gar ile Kayaş arasındaki hat sayısı ile 4’e çıkarıldı. Bütün bu işlemler güzergah üzerindeki tüm viyadük, alt-üstgeçitlerin yenilenmesini gerektirdi. Hat toplamda 1 milyar 227 milyon liraya mal oldu.

 

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın