Ankapark otoparkının üstü güneş enerjisi santrali olacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından eğlence merkezi Ankapark’ın üzerine kurulan güneş enerjisi santrali ile yılda 15 milyon kilowattsaat elektrik üretimi yapılacak. Üretilen elektrik satılacak ve Ankara Büyükşehir Belediyesi yılda 13 milyon TL gelir elde edecek. Ankapark otoparkının üstü güneş enerjisi santrali olacak bu proje hakkında ki bilgiler, sizin için derlediğimiz haberimizde…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Altı otopark üstü güneş enerjisi olacak

Ankapark otoparkının üstü güneş enerjisi santrali olacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Başkanlığı’nın üstlendiği Ankaparkta bulunan açık otoparkın üzerine, güneş enerjisi santrali yapıldı. 5 bin araçlık otoparkın üzerindeki satralde maksimum enerji verimliliğine sahip 83 bin 400 adet 120 wattlık ince film paneller kullanılıyor.

Ankapark Güneş Enerjisi Santrali, 10 megawatt elektrik enerji kapasitesi sayesinde yılda 15 milyon kilowattsaat elektrik üretecek. Güneş enerjisi santralinde üretilen elektrik ise satılacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu proje ile yılda 13 milyon TL gelir elde edecek. Belediye yetkilileri güneş enerjisi santrali için Ankapark’ın açılmasını beklemeyeceklerini ifade ettiler.

Yılda 10 bin konutluk elektrik üretilecek

15 gün içerisinde güneş enerjisi santralinin elektrik üreterek aktif hale gelmesi planlanıyor. Yetkililer şunları söyledi; “Dünyada en büyük çatı üzeri uygulamalı projesi sayılan Ankapark güneş enerji santralinin uzaktan enerji izlemesi ve sistem kontrolleri yapılabilecek. Ayda yaklaşık 4 bin 500 aracı şarj edecek 20 adet elektrikli araç şarj istasyonu da var. Yılda yaklaşık 10 bin konutun ihtiyacını karşılayacak elektrik üretilecek.”

Güneş enerjisi santrali nedir?

Güneş enerjisi santralleri, güneş ışığından gelen enerji parçacıklarını elektrik enerjisine çeviren santrallerin ismidir. Santrallerde, hesap makinelerindekine benzer ancak daha büyük boyutlarda güneş pilleri kullanılıyor. Üzerine gelen güneş ışınlarını elektriğe çeviriyorlar. Ankapark otoparkının üstünde kullanılacak bu proje ile Büyükşehir Belediyesi oldukça fazla kâr elde edecek. Güneş enerjisi santralleri yap-işlet maliyetleri ve verim açasından en karlı enerji yollarından birisi.

Örneğin, Fransa’da güneş enerjisi farklı biçimde kullanılıyor. Bu santralde odakları kesişecek şekilde çukur aynalar ve bu çukur aynaların ışığını destekleyen düz aynalar mevcut. Ayna odaklarının kesişim noktasında bir su havuzu bulunuyor. Güneşten alınan ışık, odak noktasında birleştirilen ayna, odak noktasında tam 1700 dereceye kadar ısı topluyor. Bu ısı buhar enerjisine oradan da buhar tribünleri ile elektrik enerjisine çevriliyor.

Burak ERK / Evden HaberlerBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*