Aksaray’da Otizmli Öğrenciler Yuhalandı İddiası
Aksaray’da ‘Otizmli Öğrenciler Yuhalandı’ İddiası: Aksaray’da bulunan bir İlkokul’da veliler, okulda eğitim gören otizmli öğrencilere ait 42 sınıfın kapatılması talebinde bulundu. İddiaya göre, okulun çıkış saatinde bir araya gelen veliler, otizmli öğrencileri yuhaladı. Olay üzerine okul müdürü Kuddusi Kurt, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açığa alındı. Türkiye gündemine oturan bu haber üzerine ”Otizmli insanlara yapılan ayrımcılık” konusu, ülke genelinde tartışmalar yarattı.

Aksaray’da bulunan Mehmetçik İlkokulu’nda çocuklarını otizmli öğrencilerle aynı okulda okutmak istemeyen bir grup veli, okuldaki otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılması için 1 haftadan beri eylem düzenliyor.

Eylem haberleri medyada yayılınca olay, Sivil Toplum Örgütü’nün harekete geçmesini sağladı. Sivil Toplum Örgütü, otizmli çocuklar ve ailelerinin taciz edilmesi iddiaları hakkında açıklama yaparak olayı kınadıklarını ve takipçisi olacaklarını duyurdu.

Otizmli öğrenci velileri isyan etti

Okulda öğrenim gören Otizmli öğrenci annesi Cennet İnceöz, ” Çocuklarımızın bölümü paravanla ayrılmış durumda, sınıflarından çıkamıyorlar. Okula arka kapıdan girip çıkıyorlar, yemekhaneleri ayrı, tuvaletleri ayrı. Diğer çocuklarla muhatap edilmiyorlar. Ama ne olduysa son birkaç aydır tamamen yıldırma politikasına gidildi. Çocuklar istenmemeye, itilip kakılmaya başlandı. Diğer veliler otizmli çocukların velilerine hakaret etmeye başladı. Bazı veliler, ‘Gidin buradan. İstemiyoruz. Çocukların psikolojisi bozuluyor’ dedi. Diğer çocuklar otizmli çocukları görünce korkuyormuş, yemek yemiyormuş, gece rüyalarında otizmli çocuklar kovalıyormuş. Muhtarı da yanlarına alıp okulun bahçesinde eylem yapmaya, dışarıya çıkan anneleri yuhalamaya ve hakaret etmeye başladılar. Hafta başından beri sürüyor, ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.” şeklinde konuştu.

Otizmli öğrencilerle çocuklarını aynı okulda okutmak istemeyen velilerse ”Onlar için özel okullar var. Neden orada okutulmuyorlar? Bizim çocuklarımıza saldırıyorlar.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattı.

Olayların giderek büyümesi, sosyal medyada da büyük tepkilere neden oldu. Aksaray’da ‘Otizmli Öğrenciler Yuhalandı’ İddiası haberleri üzerine, Otizmli çocukların farklı sınıflarda eğitim görerek okuldaki diğer öğrencilerden ayrı tutulması ayrımcılık olarak eleştirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) konuyla ilgili soruşturma başlattı. Bakanlıktan gelen açıklamada ”Bakanlığımız müfettişleri tarafından soruşturma başlatılmıştır. Söz konusu okulda özel eğitim sınıfı uygulamasının gerektirdiği hassasiyetler dikkate alınarak, okul içerisindeki alanlarda ilgili düzenlemeler yapılmış olup, eğitim-öğretim faaliyetleri devam etmektedir. Aksaray Rehberlik Araştırma Merkezi uzmanları tarafından okul velilerimiz için özel eğitim kapsamındaki öğrencilerimizle ilgili bilgilendirme çalışmaları başlatılmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Bugün itibariyle açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise konuya ilişkin şu ifadelere yer verdi: Ailelerimiz müsterih olsunlar. Hiçbir çocuğumuzun ayrımcılığa maruz kalmasına müsaade etmeyiz. Otizmli evlatlarımızın eğitimde yaşadığı bazı sıkıntılar var, bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Kendi bilim alanım itibarıyla da bu konuda neler yapılması gerektiğini büyük bir hassasiyetle takip ediyorum.

aksarayda otizmli ogrenciler yuhalandi iddiasi
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın