Aidat borcumu ödemezsem ne olur? Kimler aidat ödemez?
Site ve apartmanlarda düzenli aidat ödemek zorunlu mu? Aidat borcumu ödemezsem ne olur? Kimler aidat ödemez? İşte aklınıza takılan sorular ve cevapları!

Evim yıllardır boş, kiracım yok, yine de aidat ödemek zorunda mıyım?

Evet, eviniz boş da olsa, dolu da olsa Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre aidat ödemek zorundasınız.

Aidatı kiracı mı öder ev sahibi mi?

Kiracı aidatı ödemekle yükümlüdür. Ancak kalıcı bir takım işlemler için, (örneğin mantolama, otoparka otomatik geçiş sistemi gibi) aidata eklenen tutarı kiracının ev sahibinden tazmin hakkı vardır.

Kimler aidat ödemez?

Yasalarımız bir çok ödeme yükümlülüğünde istisnalar getirmiş olsa da aidat konusunda böyle bir ayrımcılık yoktur. Dolayısıyla kat malikleri veya kiracıların hepsi aidat ödemek zorundadır.

Aidat borcuna gecikme zammı uygulanır mı? Gecikme faizi aylık yüzde kaçtır?

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre, aidatını vaktinde yatırmayanlara yüzde 5 gecikme faizi uygulanabilir.

Bir kiracı aidat borcunu ödemiyor? Dava veya icra yoluyla tahsilini yapabilir miyim?

Evet. Aidatların ödenmemesi durumunda görevli mahkeme Sulh Mahkemesi’dir. Buraya dava açabilirsiniz. İstenildiği taktirde direk icra takibi başlatmak da mümkündür.

Aidat borcunu ödemezsem ne olur?

Aidat borcu Kat Mülkiyeti Kanunu ile güvence altına alınmış, ödenmesi zorunlu bir borçtur. Er ya da geç bunu ödemek zorundasınız. Ayrıca aylık yüzde 5’lik gecikme zammı özellikle uzun vadede toplam borca büyük etki yapmaktadır. Ödenmemiş kredi kartı borcunuzun aylık faizinin yüzde 2-3 dolayında olduğu düşünülürse, aidat borcunu biriktirmemek, en doğrusu olacaktır.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın