AÇIK ARTIRMA İLE EV SATIŞI BAŞLIYOR!
Tapu.com, bugüne kadar bankalar ve kurumların elindeki değerleme raporlu gayrimenkullerin satışını yaptığı platformunu şimdi tüm satıcılara açıyor.

Yıllık 1.2 milyon adet tapunun el değiştirdiği Türk gayrimenkul pazarı, birinci el konut değeri en çok yükselen ülkelerden biri konumunda bulunuyor.

Sadece değerleme raporlu gayrimenkulleri alan, fiyatın açık artırma ile belirlendiği bir işletim sistemi üzerinden alıcı üe satıcının buluştuğu Tapu.com’un kurucusu ve CEO’su Emre Erşahin, önce bankaların elindeki gayrimenkullerin satışını yaptıklarını ve şimdiye kadar 4 banka, 2 varlık yönetim şirketi ile anlaştıklarını belirtti. 2 banka ile daha gayrimenkul satışı yapmak için anlaşma aşamasında olduklarını ifade eden Erşahin, “Artık bireylerin gayrimenkullerinin alış-satışına aracılık etmek istiyoruz” dedi.
Satarken bilgi cimrisiyiz Gayrimenkul pazarının büyümeye devam edeceğini, özellikle kentsel dönüşüm ve yeni konut üretiminin bu büyümenin dinamosu olacağını aktaran Erşahin, sitede ziyaretçi sayısının 200 bine ulaştığını ve bu kişilerin ayda en az 3 kere ziyaret ettiğini belirtti. Ayda 500 kişinin açık artırmaya katıldığını da kaydeden Erşahin, siteye olan ilgiyi şeffaf ve açık bilgilendirmeye bağladı.

Erşahin, gayrimenkul sektöründe fiyatı ‘satıcı’nın belirlediğini, halbuki fiyatın alıcı tarafından belirlenmesi gerektiğine işaret ederek “Şeffaf ve kullanımı kolay açık artırma sisteminde serbest bir şekilde alıcılar tarafından verilen rekabetçi tekliflerle satıcının kabul ettiği seviyelerden işlemler tamamlanıyor, böylece gayrimenkuller gerçek piyasa değerinde el değiştiriyor” diye konuştu.

Erşahin, satıcılar pazarında gayrimenkuller sahiplerinin örneğin konutlarıyla ilgili bilgi verirken sadece ‘3 oda 1 salon’dan öteye bilgi paylaşmadığının da altını çizerek “Kısa zamanda gördüğümüz ilginin başlıca etkeni değerleme raporlu temiz tapuların fiyatına alıcıların karar veriyor olması. Sitemizde satışa sunulan tapuların tamamı değerleme raporlarına sahip. Değerleme raporlarında gayrimenkul ile ilgili her türlü bilgi detaylı olarak yer alıyor. Alıcı bu bilgiler ışığında tapu devrinde ya da sonrasında bir sürpriz ile karşılaşmıyor” dedi.

İlk satışını Ağustos 2015’te gerçekleştiren Tapu.com’a başvuran tüm satıcılar, eğer değerleme raporları yoksa ücreti karşılığında site üzerinden SPK lisanslı kurumlardan bağımsız değerleme raporlarını çıkartabilecekler.

Raporla, gayrimenkulün yasal statüsü, emsal karşüaştırması ve bağımsız uzman görüşüne göre piyasa değeri ortaya çıkacak.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*