ABD’li ve Avustralyalı rehineler için Taliban ile mahkum takası gerçekleştirildi
Taliban mahkum takası

ABD’li ve Avustralyalı rehineler için Afganistan ile Taliban arasında mahkum takası gerçekleştirildi. 2016 yılından beri terör örgütünün elinde olan ABD’li ve Avustralyalı iki rehineye karşılık 3 örgüt komutanının serbest bırakıldığı açıklandı.

Taliban ile mahkum takası

BBC’nin haberine göre Kabil Üniversitesi’nde görev yaparken kaçırılan iki akademisyen ABD’li Kevin King ve Avustralyalı Timoth Weeks ile 3 Taliban militanı takas edildi. 3 sene önce kaçırılan öğretim görevlilerin takasının güvenli bir şekilde yapıldığı ve güneydeki Zabul eyaletine götürüldüğü belirtildi.

Barış müzakerelerine öncülük edebilir

Takasın Afganistan hükumeti ve Taliban arasında gerçekleştiği bildirildi. Takas anlaşmasının ardından birlikte müzakerelerin önünün açılabileceği söyleniyor.

Daha öncesinde 1996 yılında Taliban’ın Afganistan hükümetini ele geçirmesiyle başlayan iç savaş 2001’de ABD’nin Afganistanı işgali sonrası resmi olarak son bulsa da, Taliban Afganistan ve çevresinde terör eylemleri yapmaya devam etmişti. ABD’nin bölgeden 2015 yılında çekilmesiyle birlikte de Taliban ülke içerisindeki aktifliğini artırması sonucunda da Afganistan yeniden resmen savaşın eşiğine sürüklenmişti.

2018 yılında ise sonu gelmeyen savaşı artık bitirmek amacıyla taraflar ilk kez resmi olarak barış görüşmelerine başlamıştı. Aslında barış görüşmeleri daha öncesinde 2011’de ABD’nin arabuluculuğunda eski Afganistan başkanının açıklaması üzerine ortaya çıkan gizli görüşmelerle başlasa da resmi olarak ilk kez temas gerçekleştirilmişti. Müzakerelerde Taliban ülke içerisinde legal bir siyasi parti olarak tanınmak isteyerek, seçimlere katılma hakkı istemişti. Afganistan hükumeti ise bu isteği reddetmişti. 23 martta Taliban’ın gerçekleştirdiği bombalı saldırının üstünden çok geçmeden de barış süreci neredeyse başlamadan kopmuştu.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın