250 BİN DOLARLIK EV ALAN YABANCIYA VATANDAŞLIK YETERLİ Mİ? NE YAPILMALI?

Türkiye’den ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesine ilişkin bedel, 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildi. Başka bir ifadeyle Türkiye’den yaklaşık 1,5 milyon TL’lik ev alan yabancı ülke vatandaşları, bu evi 3 yıl boyunca satmazsa Türk vatandaşlığı alabilecek. Peki bu rakam ne kadar yeterli? Neler yapılmalı? Türk vatandaşlığına geçiş indirimi sektörü ne kadar etkiler? İşte hem sektörün yürüttüğü çalışmalar hem de Evden Haberler Genel Yayın Yönetmeni Zafer Küçük’ün bu konudaki görüşleri…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

250 BİN DOLARLIK EV ALAN YABANCIYA VATANDAŞLIK YETERLİ Mİ? NE YAPILMALI?

EV ALAN YABANCIYA VATANDAŞLIK KOLAYLIĞI

Doların yükselmesi Türkiye’de bir çok sektörü olumsuz etkiledi. İhracatçılar dışında neredeyse bu yükselişe sevinen yok. Türkiye’de durum böyle ancak yurtdışında farklı. Yabancılar Türkiye’de doların yükselmesine sevindi diyebiliriz. Artık Türkiye’de daha ucuza tatil yapıyor, daha ucuza ev alabiliyorlar. Türkiye turizmde rekorlarla dolu bir sezonu geride bırakırken yabancılara konut satışında da rekor kırıyor. Hükümet de hem bu sürece katkı sağlamak, hem de yabancılara satışı daha cazip hale getirmek için geçtiğimiz hafta Türkiye’den ev alan yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken minimum taşınmaz bedelini 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürüldü. Sektörün karara bakışı olumlu. Peki yeterli mi? Başka ne yapılabilir?

YABANCI ÜLKELERDE TV REKLAMLARI YAYINLANACAK

İlk yapılması gereken Türkiye’nin tanıtım faaliyetlerinin hızlandırılmasıydı. Anlaşılan o ki sektör temsilcileri de aynı görüşte. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önderliğinde KONUTDER, GYODER ve İNDER yatırım yapana vatandaşlık kararının hedef pazarlarda tanıtılması için kolları sıvadı. Buna göre sektör temsilcileri Körfez ülkeleri, Irak, İran ve Türk Cumhuriyetler gibi yoğun satışın yapıldığı ülkelere yönelik tanıtım çalışmaları düzenleyecek. Ayrıca bu ülkelerde yayın yapan televizyon ve gazetelerde de tanıtım yapılması planlanıyor.

SEKTÖR YABANCI ÜLKELERDE TANITIM HAZIRLIĞINDA

Yabancıya satış bedelinin 250 bin dolara düşürülmesinin konut satışlarını hızlandıracağını ifade eden KONUTDER Başkanı Altan Elmas, hükümet önderliğinde hedef pazarlar olan İran, Irak Rusya gibi ülkelere tanıtım yapılacağını belirtti. Elmas konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; “Çalışmalara başladık. Özellikle gazetelerde ve TV kanallarında bu hadisenin duyurulması lazım” dedi. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ise yapılacak tanıtım faaliyetleriyle birlikte 50 bin ila 100 bin yabancıya konut satılabileceğini belirterek, 10 milyar dolarlık satış rakamına ulaşılabileceğini söyledi. GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin ise “Yurtdışında temsilcilik açma gibi bir düşüncemiz var. Emlak Konut ve derneklerle de birlikte hareket edebiliriz. İşin maliyeti ve sunumu açısından memnuniyetle oluruz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise şöyle söylüyor; “Yurtdışı tanıtımları yabancıya satış için çok önemli. Faaliyetlerimizi yurtdışı fuarlarda artırmamız gerekiyor. Bakanlık olarak bu tür fuarlara güçlü bir şekilde gideceğiz. Tanıtımı iyi yapmamız gerekiyor. Temsilcilik ofisleri açmamız gerekiyor. Roadshow’lara da çıkılmalı. Bu tür faaliyetlere de öncülük edebiliriz.”

250 BİN DOLAR RAKAMI FAZLA

Evden Haberler Genel Yayın Yönetmeni Zafer Küçük yabancıya konut satışında vatandaşlık hakkı için belirlenen azami bedelin 250 bin dolar olmasını yeterli bulmadı. Bu rakamın özellikle bazı büyük firmaların elini güçlendireceğini ifade eden Küçük, “Rakamın yüksek olmasının amacını anlayabiliyorum. Türkiye’den ev ve vatandaşlık alacak yabancılar biraz zengin olsun isteniyor. Ayrıca ucuz evleri Türkler alsın, pahalılar yabancılara satılsın denilebilir. Ancak sektör şuan genel anlamda zor günler geçiriyor. Bilinen 3-5 markadan ziyade tüm sektöre hitap eden bir rakamın belirlenmesi daha iyi olurdu. 1 milyon dolar rakamı zaten çok uç bir rakamdı. Bu kadar parası olan kişiler için Türk vatandaşlığı çok anlam ifade etmeyebilir. Zaten hesabında yüksek miktarda parası olan istediği ülkeye rahatlıkla girip çıkabiliyor. Ancak 250 bin dolar rakamı da küçük bir rakam değil.” dedi.

Yabancıya konut satışının sadece konut satışı olarak düşünülmemesi gerektiğini, mobilyacısından gıdasına, tekstilinden perakendecisine birçok sektörün bu durumdan olumlu etkileneceğini belirten Küçük, rakamın düşürülmesi gerektiği kanaatinde.

“250 bin dolar rakamı il il değişiklik göstermeli. Sadece İstanbul değil, diğer şehirlerdeki projeler de, müteahhitler de bu avantajdan yararlanabilir olmalı. 250 bin dolar yani 1.5 milyon TL İstanbul’da biraz lüks bir konutun fiyatı. Ancak Anadolu’nun pek çok şehrinde bu kadar yüksek fiyata ev zaten yok. Eğer Türk vatandaşlığı gerçekten konut satışlarının etkileyecek bir avantajsa, bu avantaj tüm Türkiye’ye yayılacak şekilde hayata geçirilmeli. Konut sektörü İstanbul’dan ve bu çevredeki 5-10 firmadan ibaret değil.”

Tanıtım faaliyetlerinin yapılacak olmasına sevindiğini belirten Zafer Küçük, faaliyetlerin kabaca bir tanıtım olmasının ötesine geçmesi gerektiğini söyledi;

“Antalya, İzmir, Muğla gibi turizm şehirlerinin tanıtımları batı ülkelerinde de yapılmalı. Arap ülkeleri içinse, Arap vatandaşlara daha fazla hitap eden Karadeniz ve doğu illerinin tanıtımları ön plana çıkarılmalı. Yurtdışından Türkiye’ye gelen özellikle THY gibi kuruluşlarda Türk vatandaşlığına geçiş kolaylığının anlatıldığı videolar yer almalı. Türk vatandaşlığının avantajları da vurgulanmalı. TV’de yer alacak 3-5 reklamla Türkiye’ye ilgiyi artıramazsınız. Yabancı ülkelerde ilgi çeken dizilerin, filmlerin Türkiye’de çekilmesi sağlanmalı. Gerekirse teşvik ve destek verilmeli. Türkiye’den ev alımı sıcak para gibi değil. Krizi görünce kaçmıyor. Bu ülkede kalmaya devam ediyor. O yüzden buraya hizmet eden her yatırım geriye çok daha fazla dönüş sağlıyor”

Yabancıya konut satışına ve vatandaşlık kolaylığına bazı kişilerin karşı çıkmasını da eleştiren Zafer Küçük, “2018 yılında hala yabancı düşmanlığını konuşmamalıyız. Bu kadar globalleşen dünyada bu sözler ırkçılık dışında bir şey çağrıştırmıyor. Bundan 150-200 yıl önce bugün vatandaşlık almasına itiraz ettiğimiz kişiler, zaten bizim vatandaşımızdı. Böyle ırkçı yaklaşıma gerek yok. Ancak hükümet, yabancıların kayda değer miktarda konut alması durumunda ucuz konut üretimini hızlandırmalı, vatandaşı mağdur etmemeli” ifadelerini kullandı.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*