2019 yılı tapu harcı oranı

Tapu harcı indirimi sene sonu bitiyor. Hem alıcının hem de satıcının gayrimenkul satışı esnasında ödediği tapu harçları nereye, nasıl ödeniyor? Olası bir indirim olacak mı? 2019 yılı tapu harcı oranı yüzde kaç olacak?

2019 yılı tapu harcı oranı

Tapu harcı indirimi sene sonunda bitiyor

Tapu harcı, yani taşınmaz alım satım işlemleri sırasında alıcı ve satıcıdan tahsil edilen tapu hizmeti bedeli olarak ifade edilir. Tapu harcı hem mal sahibinden hem de tapu için başvuran kişiden tahsil ediliyor. Bu nedenle ilgilendirdiği kişi sayısı oldukça fazla.

Geçtiğimiz Mayıs ayında konut satışlarında getirilen ve sadece konut satışını kapsayan tapu harcı indirimi, binde 20’den binde 15’e ve yüzde 18 olan KDV’nin oranı ise yüzde 8’e indirilmişti. 31 Aralık 2018’de sona erecek olan bu indirim için vatandaşların 2 ayı bulunuyor.

2019 yılı tapu harcı oranı ne olacak?

Tapu harcı normalde tüm gayrimenkul tiplerinde alıcı ve satıcı için binde 20. Ancak 31 Aralık 2018 tarihine kadar binde 15 olarak uygulanacak.

Eğer 31 Aralık’ta tapu harcı indirimi bittiğinde, 300 bin TL’ye alınan ev üzerinden tapu devir işleminde indirim zamanında 9 bin TL alınırken, 1 Ocak’ta bu rakam 12 bin TL olacak. Olası yeni bir tapu harcı indirimi olması durumunda haberleri güncel olarak sitemizden öğrenebilirsiniz.

Tapu harcı nasıl hesaplanıyor?

Tapu harcı hesaplamasında, satılmakta olan konutun veya iş yerinin ne kadarlık bir bedele satıldığı önemli bir etken. Bu sebeple evrakları teslim ederken, dairenin veya iş yerinin kaç TL’ye satılacağının belirtilmesi gerekiyor. Tapu dairesi, belirtilen bu rakama göre ödenmesi gereken tutarı alıcının cep telefonuna kısa mesaj olarak atıyor. Evraklar teslim edilirken belirtilen satış tutarı, daha sonra değiştirilemiyor.

Tapuda belirtilen satış bedeline göre tapu harcı şu şekilde hesaplanıyor;

(Satış bedeli/1000) x 15 (15 oranı 2018 Aralık ayından sonra 20 olacak)

Buna göre 100.000 TL’lik bir gayrimenkulün tapu harcı şöyle hesaplanacak.

(100.000/1000) x 15= 1.500 TL

Hem alıcı hem de satıcı ödeyeceği için toplam harç ise 3.000 TL olacak.

Ancak 31 Aralık 2018 tarihinden sonra her 100.000 TL’lik daire için ödenecek toplam harç 4.000 TL’ye çıkacak.

Tapu harcı nereye ödeniyor?

Tapu harcı ödemeleri Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden alınan tapu randevusundan sonra Ziraat Bankası’na ATM’den yatırılıyor. Konut alım ve satım işlemleri sırasında ödenmesi gereken tapu harcı bedelini Ziraat ATM’si dışında gayrimenkul ile ilgili işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine de ödeyebilirsiniz.

Begüm Sarıyağ / Evden Haberler

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*