2019 ev dekorasyonu trendleri
2019 ev dekorasyonu trendleri

Ev dekorasyon trendleri her sene yenilik içinde. Belli başlı renkler ve mobilya tasarımları her dönem moda oluyor.  2018’de pastel tonları, minimal tasarımlar ve İskandinav esintisi ev dekorasyonlarında görmeyi sevdiğimiz tarzdaydı.  2019 yılına az kaldığı düşünülürse artık yeni gelicek olan trendleri konuşmanın zamanı. Dolayısıyla bugünkü yazımızda 2019 ev dekorasyonu trendlerini inceleyeceğiz.

Doğaya yönelişev dekorasyonu evdenhaberler 1

Hemen hemen herkes evinin kendisine özel ve benzersiz olmasını arzuluyor. Mobilya alışverişi de bu doğrultuda tercih ediliyor. İşte bu nedenle iç mimarlar ve tasarımcılar hedeflerini doğaya yöneltmiş durumda. Çünkü başta şehir hayatı olmak üzere büyük çoğunluğumuz yapay ve soğuk ortamlara alıştık. İronik bir biçimde bizzat doğallığın kendisi sıra dışı ve sıcak gelmeye başladı. Dolayısıyla tasarımcılar 2019 yılı için hem doğaya uyum sağlayan hem de işlevsel olan parçalar hazırlamaya çalışıyorlar.

Renklerden kullanılan materyallere kadar bu doğallık arayışı her şeye etki etmiş durumda. Ancak doğallıkla birlikte akıllı tasarımlar ve işlevsellik de önemli. Bu yüzden uzmanların parçalarda ararken dikkat ettiği özellikler esnek ve dinamik olması. Tüketimde geri dönüşüme önem vermemiz şart. Geri dönüşümü sağlamanın bir yolu da sürdürülebilir malzeme tasarımından geçiyor.

Bununla birlikte ahşap, cam ve taş gibi geleneksel malzemeler yerini koruyacak. Malzemenin dayanıklılığı yenilikten ziyade daha çok dikkat edilir durumda olacak. Tüm bunlar dışında ek olarak retro akımı hala çok moda. Uzun bir süre daha trend olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Ahşabın geçmeyen modası

Eskiden beri iç mekanlarda kullanılan ahşabın, doğal bir malzeme oluşu, sağlamlığı ve bulunduğu ortama samimi bir görüntü katması vazgeçilmez kılındığı nedenler arasında. 2018 yılında ahşap tasarımlar ön plandaydı. 2019 senesinde de ev dekorasyonunda ahşabı görmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki bir iki sene ise ahşap özellikle mutfaklar da ön plana çıkacak. Böylece yine 2019 ev dekorasyonunda modayı yakından takip ederek vintage görüntüyü de yakalamış olacaksınız.

İşlem görmemiş, boyasız, ham ahşap 2019 trendlerinin başında geliyor. Son birkaç senedir beyaz mutfaklar popülerdi. Açık tonlu, cilasız ahşap mobilyaları bilhassa İskandinav stili ile güzel ve modern bir şekilde dekore edebilirsiniz. Örneğin doğal ahşap kullanılarak dizayn edilmiş mutfak tam olarak 2019 ev dekorasyonu modasını yansıtacaktır.

Retro mutfaklar

Retro modeller son yıllarda oldukça fazla kullanılırken 2019 senesi yine Retro modasını göreceğiz. Mobilyalarını değiştirmeden evinizde ufak dokunuşlarla da Retro tarzını yansıtabilirsiniz.  Retro tarzın yaşam alanına nostaljik bir hava katıyor. Bu tarzı kullanabileceğiniz en iyi odalardan biri ise mutfaklar. Günümüzde pek çok özel firma retro görünümlü elektronik eşyalar tasarlıyor. Örneğin Retro bir buzdolabı mutfak için değişik hava katabilir. Yer döşemesinde ya da musluk gibi temel bir parçada nostaljik etkiye sahip özel tasarımlar da tercih edebilirsiniz

 2019 mobilya renkleri: Gri ve adaçayı yeşili

2019 ev dekorasyonu için yeşilin hakimiyeti devam ediyor. Ancak bu defa canlı bir yeşil yerine gri-yeşil karışımı bir ton popüler olacak. Adaçayı yeşili dediğimiz bu renk ise, daha soluk bir yeşil olup açık ve koyu tonları bulunuyor.

Senenin öne çıkan bir diğer rengi de gri. Aslında iç mimarların 2019’un rengi olarak yeşil yerine griyi seçtiğini söyleyebiliriz. Gri, renk olarak hem temel hem de arka plan rengi olarak rahatlıkla kullanılabilecek nötr bir ton. Grinin avantajlı yanlarından biri de mavimsi veya bej gibi farklı renk tonlarına bürünebilmesi.

Mobilyalarda geometrik hatlar

Geometrik hatlı mobilyalar hala popülaritesini koruyor. Eşsiz bir çok tasarımda da geometrik şekilleri görüyoruz. Ancak keskin çizgiler yerine daha eğri şekiller ve esnek detaylar geldi. Artık kanepeler, koltuklar ve sandalyelere daha akıcı ve organik bir karaktere sahip olacak.

Döşemeli yatak başlığı

Yatak odanız için ufak dokunuşlarla yenilik arıyorsanız 2019 yılı bu isteğe de cevap veriyor. Eski yıllarda metal yatak başlıkları çok yaygınken sonrasında bu malzemelere ahşap eklendi. Ahşap metale göre odaya daha sıcak bir hava katsa da yapısı icabı ahşap da serttir. Sonunda iç mimarlar kadifemsi dokularla kaplanmış yumuşak yatak başlıklarını ortaya çıkardılar. İstediğiniz renk kadife kumaş ile yatak başlığınızı kaplatırsanız,  yatak odanızda daha yumuşak ve daha sıcak bir hava hakim olamasını sağlayabilirsiniz.

Kumaş modasında kadifeye ek olarak ketenler de oldukça popüler. Perdelerden halılara veya masa örtüsüne kadar evinizde pek çok dekorasyon tarzına uyum sağlayabilir.  Bunun yanında giyim sektöründe hakim olan leopar ve zebra desenlerine sahip aksesuarlar da tercih edebilirsiniz.

2019 ev dekorasyonu için en güzel süs: Bitkiler

Yeşil rengin 2019’da popüler olduğundan bahsetmiştik. Yeşil rengin popülaritesi mobilyada olduğu gibi bitkiler ile de devam ediyor. Bitkiler, herhangi bir mekanı sıcak ve samimi bir yaşam alanına dönüştürme gücüne sahiptir. Bitkiyi kullanımına bağlı olarak eviniz zarif, davetkar ve rahatlatıcı bir atmosfere kavuşur. Bu nedenle bitkiler evlerimizin en güzel aksesuarı olabilir.

Siyah duvar

Uzun zamandır ev dekorasyonuna hakim olan ve şimdiye dek duvarlarda ağırlıkla kullanılan beyaz rengi revaçtaydı. 2019 ev dekorasyonu trendlerinde ise siyah duvarlar moda olmuş durumda. Yani siyah için yeni beyazdır diyebiliriz. Elbette tüm duvarları siyaha boyayıp karanlık bir oda içerisinde oturmayacaksınız ancak belli bir duvar bölümünü siyaha boyayabilirsiniz. Böylece beyaz duvarlar mekana aydınlık sağlarken siyah ile kontrast elde edeceksiniz.

Kübra Baloğlu / Evden Haberler

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir Yorum Yazın