2018 yılında yapılan kaçak yapılar imar barışına başvurabilir mi?

İmar barışı için ilk başvuru süresi doldu, hükümet süreyi yılbaşına kadar uzattı. Ancak imar barışıyla ilgili çok sayıda soru hala yanıtsız duruyor. Bu soruların da başında, imar barışı çıkacağını duyunca binasına ekleme yapan, kaçak kat çıkan, terası daireye çeviren kişilerin durumu geliyor. Çok sayıda binada imar barışından yararlanarak rant elde etmek isteyenlerin tadilat ve inşaatları sürüyor. Peki 2018 yılında yapılan kaçak yapılar imar barışına başvurabilir mi? Bu yapılar için imar barışından yararlanılabilir mi? Halen yapımı devam eden bu tarz kaçak yapılar Yapı Kayıt Belgesi alabilir mi? İşte cevabı…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

2018 yılında yapılan kaçak yapılar imar barışına başvurabilir mi?

2018 yılında yapılan inşaatlar imar barışına başvurabilir mi?

İmar barışı kapsamında çıkarılan kanun ve genelgelere göre Yapı Kayıt Belgesi almanın belki de ilk şartı söz konusu kaçak yapının 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olması. Yani “İmar barışı geldi, kaçak yapılar imara kavuşacak” beklentisi ile 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapısına ekleme yapanlar, kaçak kat çıkanlar, kaçak yapılaşma yapanlar Yapı Kayıt Belgesi alamayacak. Yasa böyle diyor. Peki ya uygulama?

Komşum 2018’de kaçak kat çıktı, Yapı Kayıt Belgesi aldı

İmar barışı yasasının içeriğini yukarıda ifade etmiştim. Ancak uygulamada bazı farklılıklar yaşanabiliyor. Bunların başında da 2018 yılında yapılan kaçak yapılara verilen Yapı Kayıt Belgesi geliyor. Çünkü devlet, belgeyi tamamen beyana göre veriyor. Yani sizden bu yapının 2018’den önce yapıldığını ispat etmenizi beklemiyor. Bazı vatandaşlar da önce kaçak yapısını yapıyor, ardından imar barışına başvurup, “Ben bu yapıyı 2018’den önce yaptım” diyerek yapı Kayıt Belgesi’ni alıyor. Milyonlarca kişi başvuruda bulunduğu için söz konusu beyanlar incelemeye tabi tutulmadan “doğru” kabul ediliyor.

Yetkililerin daha önce bu konuyla ilgili yaptığı 3 farklı açıklama bulunuyor. İlki Başbakan olduğu dönemde Binali Yıldırım’a aitti. Yıldırım, 2018 öncesine ait uydu fotoğraflarıyla karşılaştırılma yapılacağını ve böylece yeni yapılmış kaçak yapıların imar barışından yararlanamayacağını söylemişti.

Ardından şahsi görüşmelerimde ben de iki farklı bilgi aldım. Bu bilgiler il müdürlüklerine ait. ilk görüştüğüm kişi çok sayıda başvuru olduğunu, bu yüzden başvuran herkese belge verdiklerini, ancak ister 3 sene ister 5 sene içinde olsun tüm bu başvuruların inceleneceğini söylemişti. Yani “Belgeyi veriyoruz ama sanmayın sizi incelemeyeceğiz, herkes incelenecek” diyordu.

İkinci görüştüğüm ise bu kadar çok başvurunun incelenmesinin imkanı olmadığını, yalnızca şikayetlerin incelemeye tabi tutulacağını söylüyordu.

Bu açıklamalardan çıkardığım sonuç şu; ister devlet kendi kendine incelesin, ister şikayet gelince baksın bütün Yapı Kayıt Belgeleri incelemeye tabi tutulacak.

Yalan beyanla imar barışına başvurmanın cezası var mı?

İmar barışından yararlanmak için, 2018’de yapılmış binanın, 2017 veya daha öncesinde yapıldığını beyan etmek bir suç. Devleti dolandırma suçu. Bu suçun, yani yalan beyanda bulunma suçunun cezası 3-6 yıl hapistir.

Ayrıca bu olayda bir suç daha vardır. O da imar yasasına muhalefettir. Çünkü 2018’de yapınıza bir yapı daha eklemiş oluyorsunuz. Bu suçun da cezası 2-5 yıl hapis..

Bu yüzden yalan beyanda bulunup Yapı Kayıt Belgesi almayın. Alanlar hakkında da suç duyurusunda bulunun.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*