14 KİLOMETRELİK OVİT TÜNELİ YIL SONUNDA AÇILACAK

Erzurum’un İspir ilçesi ile Rize’nin İkizdere ilçelerini birbirine bağlayacak olan Ovit tünelinde sona gelindi. Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu dünyanın en uzun ikinci, Türkiye’nin en uzun birinci tüneli olacak olan Ovit Tüneli’ni inceledi. Vali tünelin bir ucundan diğer ucuna kendi kullandığı makam aracıyla geçti. Tünelin bu yılın sonunda açılması planlanıyor.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Karadeniz’le Doğu Anadolu’yu birbirine bağlayacak

14 kilometre uzunluğunda çift gidiş, çift gelişli projede çalışmalar 2013 yılından beri sürüyor. Yıl sonunda hizmete girmesi planlanan tünelin son ziyaretçisi Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu oldu. Vali Azizoğlu beraberindeki yetkililerle kendi kullandığı makam otomobiliyle Ovit Tüneli’ni geçti.

Vali Seyfettin Azizoğlu, yüklenici firma yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Tüneli incelediğini belirten Azizoğlu, “Bugün tünelin İspir girişinden 14 kilometre yol kat ederek Rize İkizdere ilçesinden çıkış yaptık. Tahminen 4 yılda tamamlanan bu tünelimizi araçla geçme imkanımız oldu. Bu sırada yetkili arkadaşlarla tüneli gezdik. Tünel artık son aşamaya geldi ve bu yılın sonunda trafiğe açılacak. Bu tünelin açılmasıyla mevcut yol Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya, Doğu Anadolu’dan da Orta Asya’ya bağlayan en kestirme ve en hızlı yol olacak. Tünel, bölgenin ekonomik, sanayi ve turizm olarak hızla gelişip kalkınmasını sağlayacak. 4 yıldan bu zamana kadar mühendisinden, işçisine bütün arkadaşlarımıza özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

Ovit Tüneliyle kışın da ulaşım sağlanacak

Rize’nin İkizdere ilçesi 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı’nda inşa edilen tünel, 14 bin 300 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise en uzun tünellerinden biri olacak.

Tünel sayesinde Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri arasında kış aylarında aşırı kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli hale gelecek.

Ovit Tüneli ile Erzurum-Rize 200 kilometreye düşecek

Tünelin giriş kotu 1919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olacak.

Tünelle, 250 kilometre olan Rize-Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşecek.
.