Ziraat Bankası konut kredisi faizini indirdi

Hükümetin konut sektörünü desteklemek amacıyla faizlerin indirilmesine yönelik çalışmasın ilk destek Ziraat Bankası’ndan geldi. Ziraat Bankası konut kredisi faizini indirdi. Ziraat Bankası, 10 yıl vadeli ve 500 bin TL’den düşük miktardaki konut kredilerinde aylık faiz oranını yüzde 0,98 yaptı.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ziraat Bankası konut kredisi faizini indirdi

Ziraat Bankası konut kredisi faizini indirdi

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı konut kredisi kampanyası için ilk adımı Ziraat Bankası attı. Konut kredisi faiz oranlarını aylık yüzde 0,98’e indiren bankadan, konut sektörünün önemine ilişkin bir açıklama geldi. Ziraat Bankası’nın hem konut firmalarına hem de konut almak isteyen vatandaşlara kredi verdiği ifade edilen açıklamada, “Ziraat Bankası, müşterilerinin konut kredisi taleplerini, uygun faiz oranları ve gelire uygun özel ödeme planı seçenekleri ile karşılamayı sürdürmektedir.” denildi.

İndirimli konut kredisi faizi vatandaşın cebini ne kadar etkileyecek?

Konut kredisi faizini banka 0,98’e çekmeden önce faiz oranı yüzde 1,2 seviyesindeydi.

Yüzde 1,2 seviyesinden 10 yıl vadeli 100 bin TL kredi çeken bir kişi, ayda 1.576 TL, toplamda ise 189 bin TL ödüyordu.

0,98 faiz oranıyla aynı miktarda kredi çeken bir kişi ayda 1.420 TL ödeyecek. Toplamda ödenecek miktar ise 170 bin TL’ye düşecek.

Yani her 100 bin TL’lik kredide vatandaşın cebinde 19 bin TL kalacak.

5 banka faizleri indirecek

Faiz indirimi kampanyasına diğer devlet bankaları olan Vakıfbank ve Halk Bankası’nın da kısa süre içinde katılması bekleniyor. Yine devlete ait iki katılım bankası olan Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım’ın da kar paylarını bu orana yakın bir seviyeye çekeceği ifade ediliyor. Özel bankaların ise kampanyaya katılımı için görüşmeler sürüyor.

Hükümet konut sektörüne destek veriyor

Konut kredisinde son aylarda yaşanan düşüş nedeniyle hükümet sektöre destek verecek bir takım önlemler almıştı. Bu kapsamda ilk etapta tapu harcı binde 20’den binde 15’e çekilmiş, ardından da büyük daireler için geçerli olan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmüştü. Ayrıca inşaat firmalarının KDV iadesinde kolaylık sağlanmış ve yabancılara 1 milyon dolarlık konut alımında tanınan vatandaşlık hakkı düzenlemesinde tutar, 300 bin TL’ye düşürülmüştü. Hükümet son olarak düşen kredili satışları yeniden canlandırmak için de konut kredisi faizlerinin düşürüleceğini söylemişti.1 Comment

Bir yorum yazın


*