Zeytinburnu’nda açık havuz yapımı yasaklandı!
Zeytinburnu’nda açık havuz yapılması, Zeytinburnu Belediye Meclisi’nin aldığı kararla yasaklandı. İlçe genelinde belli büyüklükteki binalarda mescit yapılması ise zorunlu hale getirildi. Zeytinburnu Belediye meclisi tarafından alınan kararlar gereğince 1+1 daire sayısı ise toplam konut sayısının yüzde 15’i ile sınırlandırıldı. CHP’li üyeler kararlara tepkili.

Zeytinburnu’nda açık havuz yapılamayacak

Zeytinburnu Belediyesi’nin, Zeytinburnu sınırları içerisinde yeni yapılacak inşaatların Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile uyumlu olması için yaptığı yeni düzenleme, Zeytinburnu Belediye Meclisi tarafından oy çokluğuyla kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre Zeytinburnu’nda açık havuz yapılamayacak.

Belediye yetkilileri, açık havuz yasağıyla ilgili gelen şikayetler olduğunu, söz konusu kararın bu nedenle alındığını söylüyor.

Kapalı havuz yapımında bir sıkıntı olmadığını belirten yetkililer açık havuz için ayrılan alanların yeşil alan olarak kullanılacağını belirtiyor.

1+1 daire sayısı konut sayısının yüzde 15’ini geçemeyecek

Belediye meclisinde kabul edilen bir diğer düzenleme ise 1+1 evlere ilişkin. Buna göre Zeytinburnu sınırları içerisinde inşa edilecek binalarda yer alacak 1+1 daire sayısı, toplam daire sayısının yüzde 15’ini geçemeyecek.

Belediyenin bu maddeyi koymasındaki gerekçe ise satış hileleri. Belediye yetkilileri 1+1 evlerin imar uygulamalarında tüm fonksiyonların olmaması yüzünden satışta hileler yaşandığı yönünde şikayetler geldiğini, bu nedenle sınırlamaya gidildiğini söylüyor.

10 bin metrekareden büyük parsellerde ayrı mescit binası zorunlu

Tartışmalı bir başka madde ise 10 bin metrekareden büyük projelerde mescit yapımının zorunlu hale getirilmesi. Buna göre 10 bin metrekare ve daha büyük parsellerde yapılması zorunlu olan mescit binası, bloklardan bağımsız ve ayrı olarak konumlandırılacak. belediye bu kararına gerekçe olarak, sitelerdeki mevcut mescitlerin yer altında bulunması, kapasitelerinin az ve şartlarının kötü olmasını gösteriyor.

Her 3 maddeye de ret oyu veren CHP’li üyeler ise kararların dini gerekçelerle alındığı görüşünde.

 

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*