Yozgat Musabeyli Cemil Çiçek barajı tam kapasite çalışmaya başladı

 

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Devlet Su İşleri tarafında yapılan ve Yozgat’ın su ihtiyacını karşılayacak olan Musabeyli Cemil Çiçek Barajında bulunan su şehir şebekesine tam kapasite ile verilmeye başlandı. Arapseyfi köyünde bulunan sistem ise her ihtimale karşı yedekte bekletilecek.

VANALARI KAPATTIK

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Akgün, barajdan gelen suyu tam kapasite ile kullanılmaya başlandığını söyledi. Akgün, “Arapseyfi bölgesindeki vanalarımızı artık kapattık. Acil ihtiyaç durumunda bu bölgeden su ihtiyacımızı karşılayacağız. Arıtmamızda yüzde yüz kapasiteyle çalışır durumda. Halkımıza tertemiz suyumuzu ulaştırıyoruz. Daha sağlıklı bir suya sahip olduk. Barajımızın su seviyesi de gayet memnun edici. İnşallah ilerleyen günlerde daha yüksek su seviyesine ulaşacağız” dedi.

HAZIR TUTUYORUZ

Musabeyli barajından bir yıldır tek pompa ile şebekeye su verildiğini kaydeden Ahmet Akgün, her ihtimale karşı arapseyfi bölgesinde bulunan sistemi hazır tuttuklarını dile getirdi. Akgün, “Sistem yeni her an arıza yapabilir. Bu güne kadar Cemil Çiçek barajından tek pompa ile suyu ulaştırıyoruz. Kullanım esnasında bir çok sıkıntı çektik. Trafolar yandı. Hatlarda kaçaklar meydana geldi. Bu yüzden bizim Arap Seyfi’ye her an ihtiyacımız olabilir diye hazır tutuyoruz. Bu maliyetler henüz belediyeye yansımadı. Ama bir yıl içerisinde yansımasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

TASARRUF SAĞLAYACAK

Musabeyli Cemil Çiçek Barajının ile birlikte tasarruf sağlayacaklarını anlatan Ahmet Akgün, yüzde 20 oranında elektrik ve personel tasarrufu sağlanacağını ifade etti. Akgün “Yüzde 10’luk bir elektrik tasarrufumuz olacak. Ama bu tasarruftan çok terfi depolarında bulunan personel maliyetlerimizde bir düşüş oldu. Kurumumuza artı yönde bir yansıma oldu. İlerleyen günlerde bu maliyeti daha da aşağı çekmek için “scada” sistemimizi devreye sokmak istiyoruz. ” diye konuştu.

İNDİRİM YOK

Ahmet Akgün, yüzde 20 tasarrufa rağmen faturalarda her hangi bir indirimin ilk etap da söz konusu olmadığını belirtti. Akgün, “Henüz Arap Seyfi’yi kullanacağımız için şuan vatandaşlara bir indirim yansımayacak” dedi.

SERTLİK VE KİREÇ ORANI DAHA DÜŞÜK

Akgün şöyle konuştu: “Yer altında ki su kaynağı ile doğal yağmur sularının arıtılması ile ciddi bir kireç düşüşü olacak. Barajda ki kullandığımız suyun sertlik ve kireç oranında bir yükselme görülmeyecek.”Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*