Yeni Zagana Tüneli ne zaman bitecek? İşte son durum!

Yapımına yaklaşık 1,5 yıl önce başlanan Yeni Zigana Tüneli’nde bugüne kadar her iki taraftan çift tüpte toplam 8 bin 807 metrelik kaza çalışması yapıldı. Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise en büyük ikinci tüneli olacak olan 14,5 kilometrelik Yeni Zigana Tüneli’nin 4 yılda bitirilmesi hedefleniyor. Yeni Zigana Tüneli Trabzon – Gümüşhane karayolu üzerinde bulunuyor.

Yeni Zigana Tüneli ne zaman tamamlanacak?

Bittiğinde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın ise en uzun 2. tüneli olacak olan; yapımına ise 1,5 yıl önce başlanan Trabzon – Gümüşhane karayolu üzerindeki Yeni Zigana Tüneli’nde bugüne kadar her iki taraftan çift tüpte toplam 8 bin 807 metrelik kaza çalışması yapıldı. Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu ve İran’a bağlayacak Yeni Zigana Tüneli’nde kazı çalışmaları devam ediyor. Yeni Zigana Tüneli’nin 4 yılda bitirilmesi hedefleniyor. Resmi açılışın ise 29 Ekim 2019‘da yapılması bekleniyor.

Çalışmalar devam ediyor

İlki 42 yıl önce temeli atılan ve 14 senede yapımı tamamlanan bin 700 metrelik 1. Zigana Tüneli’nin ardından toplam 29 km’lik 2. Zigana Tüneli’nin Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başar köyünden başlayan tünel kazı çalışmalarının Gümüşhane bölümü ise Torul ilçesine bağlı Köstereli mevkiisinde sürdürülüyor.

Trabzon – Gümüşhane arası 8 km kısalacak

2. Zigana Tüneli, bağlantı yolları ile birlikte 15,1 kilometrelik yeni güzergah projesi ile yol 560 metre daha düşük kottan geçerken, Gümüşhane – Trabzon arasındaki yolu 8 km daha kısaltıyor. Özellikle kış aylarında yağışın ve karın yoğun olduğu geçitte keskin virajlar ve rampalar da bu projeyle ortadan kalkmış olacak. Yapımı 4 yılda bitirilmesi planlanan yeni tünelin 29 Ekim 2019 tarihinde hizmete girmesi hedefleniyor. 1,5 yılda yüzde 30’luk bölümü kazılan tünel, bittiğinde yapımı tamamlanmak üzere olan Rize-Erzurum karayolu üzerindeki Ovit Tüneli’ni de geçerek Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak.

400 işçi gece gündüz çalışıyor

580 milyon TL’ye mal olan projede Gümüşhane tarafından bugüne kadar her iki tüpte toplam 6 bin 554 metre, Trabzon tarafından ise her iki tüpte 2 bin 253 metrelik kazı çalışması gerçekleştirildi. Yeni Zigana Tüneli’nde bugüne kadar her iki taraftan çift tüpte toplam 8 bin 807 metrelik kaza çalışması yapılırken, 3 bin 241 metre de kaplama beton imalatı tamamlandı. Her iki taraftaki şantiyelerde yaklaşık 400 işçi 24 saat tünel inşaatında çalışırken, Ovit Tüneli’nden farklı bir havalandırma sisteminin yapılacağı Zigana Tüneli’nde şaft (doğal havalandırma) uygulanacak.

Şehirler arası mesafeler kısalıyor

Yapımına 1,5 yıl önce başlanan tünelin temel atma töreni geçtiğimiz Mart ayında Başbakan Binali Yıldırım’ın da katılımı ile gerçekleştirilmişti. Tünel inşa edilince Trabzon’dan Gümüşhane’ye, Bayburt’a oradan Erzurum, Erzincan’a giden yol daha kısalacak. Zigana Tüneli ile birlikte sürücülere konforlu, güvenli ve ekonomik bir ulaşım imkanı sağlanmış olacak.

Yeni Zigana Tüneli’nin görselleri

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*