YENİ KONUTUNUZUN 15 BİN 575 TL’Sİ DEVLETTEN! PEKİ DEVLET DESTEĞİNİ NASIL ALACAKSINIZ?

Devlet; ilk evini almak için banka konut hesabı açtırıp para biriktirenlere maddi katkı sağlıyor. Yaklaşık 4 ay önce başlayan uygulamada desteğin üst sınırı 15 bin 575 lira.

KONUT DESTEĞİNDEN NASIL YARARLANIRIM?

Destekten faydalanmanın ilk koşulu daha önce ev almamış olmak. Eğer ilk evinizi alacaksanız yapmanız gereken bir konut hesabı açıp, aynı bireysel emekli gibi her ay düzenli bir şekilde bu hesaba para yatırmanız.

HESABA NE KADAR PARA YATIRMAM GEREKLİ?

Hesaba her ay en az 260 lira, en fazla da 2.595 lira yatırmak zorundasınız. Devlet bu rakamın üstünü veya altını kabul etmiyor.

İLK HESABI AÇARKEN PARA YATIRMAM GEREKİYOR MU?

İlk hesabı açarken de en az 260 lira yatırmanız gerekiyor. Ancak hesap açılışında üst limit 31 bin 149 liraya kadar çıkabiliyor.

BİRİKTİRDİĞİM PARAMI NE ZAMAN ALABİLİRİM?

Biriktirdiğiniz parayı istediğiniz zaman çekebiliyorsunuz ancak devletin vereceği desteği de almak istiyorsanız en az 3 sene hesaptan para çekmemeniz gerekiyor. 3-4 sene arasında paranızı çekerseniz, üst limiti 13 bin 500’ü geçmeyecek şekilde devlet kendi paranızın yüzde 15’i oranında destek veriyor.

Eğer 4-5 yıl aralığında para biriktirdikten sonra paranızı çekerseniz devlet, biriktirdiğiniz paranın yüzde 18’i kadar destek veriyor. 4-5 yıl aralığında parasını çekenler için devlet desteğinin üst limiti 14 bin 536 lira.

5 yıl ve üzeri sürelerde düzenli ödeme yapanlara devletin katkı oranı yüzde 20. Desteğin üst limiti ise 15 bin 575 lira.