YENİ BİR İMAR AFFI YAPILACAK MI? AF YAPILIRSA NELERİ KAPSAYACAK?

İmar affı gelecek mi? Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kendisine bu yönde sorulan bir soruya “Hayır” dedi. Ancak imarı olmayan evlere elektrik ve su bağlanabilmesinin yolunun açılacağının da sinyalini verdi.

Dolaylı imar affı mı yapılacak?

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüme ilişkin açıklamalarda bulundu. Özhaseki, İstanbul’daki 4,7 milyon konuttan 600 bininin direkt riskli olduğunu ve en kısa sürede yenilenmesi gerektiğini söyledi. Özhaseki’ye gündemlerinde imar affı olup olmadığı da soruldu. Bakan Özhasekii “İmar affı gelmez. Ancak sıkıntıda olan, oturduğu eve elektrik, su bağlatamayanların sıkıntısını çözecek bir takım çözümler önümüzdeki dönemde geliyor.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da bin konutluk yere 2 bin konut imarı veriyorlar

Bakan özhaseki, halihazırda süren kentsel dönüşüm çalışmalarını da eleştirdi. “Bizim yaptığımız hesaplarda, İstanbul’da dönüşümü yanlış yapıyorlar. Bin konutluk yere, 2 bin konutluk veriyorlar.” diyen Özhaseki, “Şimdi ben Fikirtepe’de uğraşıyorum, Esenler’de uğraşıyorum.” ifadelerini kullandı.

Adalar’ın yeni imar planı

İstanbul’un Adaları’nda aşırı nüfus yoğunluğuna neden olacağı gerekçesiyle eleştirilen imar planları ilgili de değerlendirmelerde bulunan Özhaseki, “İlk defa duyuyorum bunları. En titizlendiğim konu birisi yeşil alanı konuta çevirmek istiyorsa benden geçirmesi mümkün değil. Belediye başkanlığımda da yapmadım böyle bir şey.” dedi.