Yeni AKM ne zaman açılacak ? İşte detaylar !

Taksim’in sembollerinden biri olan Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkımına bu yılın mart ayında başlanacak. Peki yerine inşa edilecek olan yeni AKM ne zaman açılacak? Yeni AKM’ hangi özelliklere sahip olacak? İşte detaylarıyla İstanbul’un yeni sembollerinden birisi olması beklenen “Yeni AKM Binası projesi”…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Yeni AKM ne zaman açılacak ? İşte detaylarıyla yeni AKM projesi !

AKM ne zaman yıkılacak?

Uzun yıllardır atıl olarak bekletilen, daha önce yıkılması gündeme geldiğinde toplumsal gerilime neden olan AKM, bu kez yıkım sürecine girdi. AKM binası, yapım ihalesinin gerçekleşmesinin ardından bu yılın mart ayında yıkılacak.

Yeni AKM ne zaman açılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni AKM Binası’nın tanıtım toplantısında projenin 2019’un ilk çeyreğine yetişeceğini söylemişti. Haliç Kongre Merkezi’nin 17 ayda tamamlandığını belirten Erdoğan, “Bu bizim için olmazsa olmaz. Nasıl ki Harbiye Kongre Merkezi’ni 17 ayda yerin dibine girerek bitirdiysek, inşallah bunu da kısa zamanda bitireceğiz.” demişti. Ancak mimari uzmanlar, böylesine sembol eser niteliğindeki bir projenin bir yıldan daha kısa zaman diliminde yapılmasının oldukça zor olduğunu söylüyor.

Yeni AKM ne zaman açılacak ? İşte detaylarıyla yeni AKM projesi !

Yeni AKM’nin özellikleri

Tek bir binadan ziyade, büyük bir kompleks şeklinde inşa edilecek Yeni AKM Binası’nı, AKM’nin mimarı Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu, Murat Tabanlıoğlu tasarladı.

Yeni binanın en önemli özelliği elbette opera salonu olacak. Mevcut 1300 kişilik opera salonunun kapasitesi 2500 kişiye çıkarılacak. Bu büyük salon doğal bir akustiğe sahip olacak.

Taksim yeni AKM binasında opera salonunun dışında 800 kişilik tiyatro salonu, 1000 kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, sergi salonu ve kütüphane de yer alacak.

Binanın yan fonksiyonları olarak değerlendirilebilecek dükkanlar, kafeler ve restoranlar daha etkin hizmet verebilecekleri şekilde inşa edilecek. Bağımsız birer mekan statüsünde olacak bu üniteler sokak seviyesinde olacak.

Binanın yapımında ve iç malzemelerinde Türk malı ürünler kullanılacak.

Projede ayrıca 885 araçlık bir de otopark bulunuyor.

AKM’nin tarihçesi

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi, ilk olarak 1930 yılında opera olarak projelendirildi; ancak bu proje uygulanmadı. Yeniden hazırlanan projenin inşaatına ise 1946 yılında İstanbul Belediyesi’nce başlanıldı. Kaynak yetersizliği nedeniyle tamamlanamayan inşaat, 1953 yılında hazineye devredildi. 1956 yılında proje, Bayındırlık Bakanlığınca “Kültür Merkezi” olarak revize edildi. Bayındırlık Bakanlığında görevli mimar Hayati Tabanlıoğlu gözetiminde tamamlanan inşaat 1969 yılında, “İstanbul Kültür Sarayı” adıyla hizmete açıldı.

1970 yılında sahnelenen bir oyun sırasında çıkan yangın nedeniyle kullanılamaz hale gelen bina, onarımlar sonucu 1977 yılında ikinci kez hizmete açıldı.

2005 yılında, binanın ekonomik ömrünü tamamlamış olduğu gerekçesiyle dönemin Kültür Bakanı Atilla Koç tarafından binanın yıkılması önerildi. Ancak sanatçıların ve mimarların yoğun tepkisi ile yıkım engellendi. Kasım 2007’de İstanbul 2 No’lu Koruma Kurulu, Atatürk Kültür Merkezi’ni 1. grup kültür varlığı olarak tescil edince de proje hepten rafa kalkmış oldu.

İstanbul’un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmesi sonrasında tadilatına karar verilse de İstanbul 9. İdare Mahkemesi projeyi iptal etti.

Taksim AKM binası 2008 yılından beri kullanılmıyor.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*