Yabancı turist sayısı arttı, Taksim’deki oteller doldu taştı!
İstanbul’da artan Ortadoğulu turist sayısı Taksim’deki otellerin yüzünü güldürdü. Bu yıl yüzde 30 zam yapan oteller, fiyatları yüzde 25 daha artıracak.

Gelen turist sayısı yüzde 13 arttı

Turizmde bu yıl yaşanan toparlanma süreci fiyatlara da yansımaya başladı. İstanbul’a ilk 9 ayda gelen turist sayısı yüzde 13 artarken bu hareketlilik bazı bölgelerde fiyat artışlarına da yansıdı. Özellikle Taksim bölgesindeki otellerde dolulukların yüzde 80’i aştığını aktaran Elite World Otel Genel Müdürü Ünsal Şınık, bu durumun fiyatları da yüzde 30 oranında artırdığını dile getirdi.

2018’de otel doluluk oranında artışın devam etmesi bekleniyor

Şınık, “Yıl genelinde doluluk ortalaması ise yüzde 70’i buldu. Bu oran geçen yıl yüzde 55 idi. Sadece Taksim değil, mayıs ayından sonra İstanbul geneli iyi bir doluluk ortalaması yakaladı.” dedi. Bazı otellerin gelecek yıl için anlaşmalar yapmaya başladığını aktaran Şınık, fiyatlarda yüzde 25 oranında artışların yaşandığını dile getirdi. Şınık, “2018’de Taksim bölgesindeki otellerin doluluklarının bu yıla oranla yüzde 5-10 arasında artacağını, fiyatların da yüzde 25 üzerine koyacağını düşünüyoruz. Yeni yapılan anlaşmalar da bu oranlarda şekilleniyor” diye konuştu.

Hedef 2020’de rekoru kırmak

İstanbul’un 2014’te altın çağını yaşadığını, hem doluluk hem de oda fiyatlarında en yüksek rakamların yakalandığını anlatan Şınık, bu oranların 2020’de yine yakalanacağını öngördüklerini kaydetti. Şınık, “İstanbul’un uluslararası kongrelerin takvimine girebilirse 2014 rakamlarını dahi aşarız.” ifadelerini kullandı. Şınık, İstanbul’da doluluğu Ortadoğu’dan gelen turistlerin sağladığını da sözlerine ekledi.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*