YABANCI BANKALAR İKİ DEV PROJEYE FİNANSMAN SAĞLAYACAK
Türkiye’nin iki büyük projesi için yabancı bankalar devreye giriyor. Üçüncü Havalimanı için Alman bankalarıyla finansman anlaşması imzalanırken, Çanakkale 1915 Köprüsü için en büyük finansmanı Koreliler sağlayacak.

3. Havalimanı için 4,5 milyar euroluk anlaşma

Üçüncü Havalimanı projesi için Almanya’nın önde gelen bankalarının finansman için sırada olduğu öğrenildi. Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, Üçüncü Havalimanı’nın refinansmanı için görüşmelere başladı. Daha önce, 150 milyon yolcu kapasiteye sahip projenin ilk etabı için altı bankayla 4.5 milyar euroluk finansman anlaşması imzalandı.

Çanakkale Köprüsü için Koreliler devrede

SK Türk ortakları Limak ile Yapı Merkezi’nin ortak girişim grubunun kazandığı 1915 Çanakkale Köprüsü için Koreli Daelim, yurtdışı finansman ağırlıklı olacak. Kore Exim Bankası Türkiye Baş Temsilcisi Ahn Sang-seon, dün düzenlediği basın toplantısında projenin finansmanı için görüşmelere Ağustos başlanacağını açıkladı. 10 milyar TL’lik proje için EBRD, IFC ve büyük Türk bankaları da devrede olacak.

Ağırlıklı olarak Kore Eximbank’ının destekleyeceği proje hakkında konuşan Ahn Sang-seon, “Dünyada 28 temsilciliğimiz var. Türkiye’deki temsilciliğimizi üç yıl önce açtık. Koreli firmaların Türkiye’deki yatırımları büyüyor. Son olarak Mars sinemalarının Koreli bir yatırımcı tarafından satın alınmasını örnek gösterebiliriz. Bu proje dışında Avrasya Tüneli Üçüncü Köprü, Kırıkkale Doğalgaz Santrali ve Gaziantep Hastane Projesinin finansmanı da dahil olmak üzere Türkiye’de 1.5 milyar dolar tutarında kredi kullandırdık” dedi.

Çanakkale Köprüsü projesini desteklediklerini vurgulayan Ahn Sang-seon, “2018’in mart ayında finansman işlemi biter. Türkiye’de ofis açtık çünkü ekonominin gelişeceğine inanıyoruz. Ayrıca Türkiye’nin çevre ülkelerindeki projeleri de İstanbul ofisi üzerinden finanse edeceğiz” ifadelerini kullandı.