VERİLEN YAPI RUHSATI SAYISI DÜŞÜYOR. PEKİ BU NE ANLAMA GELİYOR?

Türkiye genelinde belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatı sayısı yüzde 23,5 oranında düştü. Peki yapı ruhsatı sayısının düşmesi ne anlama geliyor? Sektör için olumlu mu olumsuz bir durum mu? İşte detaylarıyla hem rakamlar hem de değerlendirmesi…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

VERİLEN YAPI RUHSATI SAYISI DÜŞÜYOR. PEKİ BU NE ANLAMA GELİYOR?

YAPI RUHSATI SAYISI DÜŞÜYOR

TÜİK tarafından yapılan araştırmaya göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının hem sayısı hem de yüzölçümü düştü. Buna göre 2018 yılının ilk üç ayında, 2017’nin ilk üç ayına kıyasla, yapı ruhatı alan bina sayısı yüzde 23,5, yüzölçümü yüzde 32,9 ve daire sayısı yüzde 41,9 oranında azaldı.

YAPI RUHSATI SAYISININ DÜŞMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Peki hemen hemen Türkiye’nin her yerinde yaşanan bu düşüş ne anlama geliyor?

Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatı belgesindeki düşüşü farklı alanlarda farklı şekilde değerlendirmek lazım. Ancak genel anlamda yaşanan bu düşüş, yeni konut üretiminin düştüğü anlamına geliyor. Yani firmalar yeni projelere başlamak yerine ellerinde henüz satışı tamamlanmamış projelere odaklanıyor. Bu da sektörde bir durgunluk yaşandığı söylentilerini doğruluyor.

Öte yandan bina sayısından çok daha fazla sayıda daire sayısında düşüş yaşanmış görünüyor. Bu düşüşün temel nedeni artık stüdyo daire yapılamıyor oluşu. Bu yasak, özellikle büyükşehirlerde ruhsat başvurusu yapılan daire sayısını düşürüyor.

Yapı ruhsatı sayısının azalmasından çıkarılacak ir diğer sonuç ise sektörde üretime ilginin düşmesi ve stokların azalmakta olması. Konut kredisind e faizlerin düşmesiyle birlikte yaşanan ilgi, beraberinde çok sayıda kişi ve kurumun da sektöre girmesine neden oldu. Müteahhit sayısı da firma sayısı da katlanarak arttı. Bu da konut stoğunun hızla artması sonucunu doğurdu. 2016 ve 2017’de konut satışları rekorlar kırsa da konut fiyatları stok fazlalığından dolayı enflasyona yenik düştü. Bu da konutun bir yatırım aracı olmaktan uzaklaştırmaya başladı. Alınan ruhsat sayısında yaşanan bu büyük düşüş, konut stoğunun erime hızını artıracaktır. Stoklar eriyince de fiyatlar yeniden yükselmeye başlayacaktır. Bu durum alıcı açısından sorun yaratsa da, satıcı ve yatırımcı açısından avantaj sağlayacaktır.

İSTANBUL KONUT SEKTÖRÜNÜN LİDERİ

TÜİK verilerine bakıldığında 2018 yılı Ocak-Mart aylarında yapıların toplam yüzölçümüne göre verilen ruhsatta, 3,8 milyon m2 ile İstanbul en yüksek paya sahip oldu. İstanbul’u, 1,8 milyon m2 ile Ankara, 1,5 milyon m2 ile Antalya illeri izledi. Yüzölçümü en düşük olan iller sırasıyla Bayburt, Tunceli ve Muş oldu.

Daire sayılarına göre de lder İstanbul. İstanbul’da 3 ayda 19 bin 114 adet daireye yapı ruhsatı verildi. İstanbul’u 7 bin 199 adet ile Kocaeli ve 7 bin 96 adet ile İzmir illeri izledi. Daire sayısı en az olan iller sırası ile Muş, Bayburt ve Tunceli oldu.

İSKANLAR ARTTI

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinde ise artış yaşandı. İskan alma oranı 2018 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre, yüzölçümü bazında yüzde 0,5 oranında azalırken, bina sayısı yüzde 3,4, daire sayısı ise yüzde 2,4 oranında arttı.

Yapıların toplam yüzölçümüne göre 6,6 milyon m2 ile İstanbul en yüksek paya sahip oldu. İstanbul’u 4,1 milyon m2 ile Ankara, 2,2 milyon m2 ile İzmir izledi. Yüzölçümü en düşük olan iller sırasıyla Şırnak, Ardahan ve Tunceli oldu.

Daire sayılarına göre, İstanbul ili 35 bin 574 adet ile en yüksek paya sahip oldu. İstanbul’u 16 bin 827 adet ile Ankara ve 13 bin 360 adet ile İzmir illeri izledi. Daire sayısı en az olan iller sırası ile Şırnak, Ardahan ve Batman oldu.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*