VAN NEVRUZ EFSANELER ÜLKESİ PROJESİNE NE OLDU?

Doğunun incisi Van, son yıllarda özellikle İranlı turistlerin yoğun ziyaretlerine sahne oluyor. Turizmde yaşanan canlanma Vanlı vatandaşların aklına eski bir projeyi getirdi. Vatandaşlar 2011 yılında yapılacağı söylenen Van Nevruz Efsaneler Ülkesi projesinin bir an önce hayata geçirilmesini istiyor.

Kanal İstanbul gündeminde unutuldu

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

2011 yılı seçimlerinin hiç şüphesiz en çılgın vaadi Kanal İstanbul’du. Kanal İstanbul çeşitli nedenlerle hayata geçirilemese de en azından projelendirme çalışmaları sürüyor. Aynı yıl Van’ın gündemindeyse Van Nevruz Efsaneler Ülkesi projesi vardı.

Yaklaşık 3 milyar dolarlık bir yatırımla hayata geçmesi planlanan proje, Van Gölü kenarında bir temalı eğlence parkı yapılmasını öngörüyordu. Yaklaşık 50 bin kişiyi istihdam edileceği söylenen proje 2023 yılına kadar tamamlanacaktı. Ancak 2011’den sonra projeyle ilgili önemli bir gelişme yaşanmadı. O dönem projeye destek veren ve bölgeye yatırım yapacağını söyleyenlerden de bir ses çıkmadı.

Halk projelerin gerçekleşmesini istiyor

Türkiye turizminde son yıllarda yaşanan problemlere karşın, Van altın çağını yaşıyor. İranlı turistler akın akın bölgeye geliyor. Turizmde yaşanan hareketlilik sonrası yıllar öncesinin projeleri de yeniden gündeme geliyor. Bölgedeki turizm potansiyelinin artması, Van Nevruz Efsaneler Ülkesi Turizm Projesi ile Erciş Turizm Merkezi Projesinin akıbetini de yeniden gündeme soktu. Bölgede yaşayan vatandaşlar Van’ı bölgenin turizm merkezi haline getirecek her iki projenin de bir an evvel hayata geçirilmesini istiyor.