ÜSKÜDAR’DA BOĞAZI GÖREN BÖLGELERDE KAT ARTIŞI GERİ ALINACAK
İstanbul Üsküdar’da, kentsel dönüşümün önünü açmak için Boğaz’ın siluetini etkileyen mahallelerde 2 katlı binalar emsal artışıyla 6 kata çıkarılmıştı. Şimdi bu katların yeniden düşürülmesi gündemde.

6 katlar birçok bölgede 5’e düşecek

Bu planla, Üsküdar’ın Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Yavuztürk, Kirazlıtepe, Küplüce, Beylerbeyi, Burhaniye, Ferah, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadiye mahalleleri yeniden planlanmıştı. Belediye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uyarıları sonrası yeni düzenlemeye gitmeye karar verdi. Üsküdar’ın ön görünüm ve etkilenme bölgelerinde kat artışına imkân veren planla ilgili yeni düzenleme bu ay yeniden İBB Meclisi’nin gündemine gelecek. Boğazı gören mahallelerdeki binalara verilen kat artışında yeni düzenleme yapılacak. Üsküdar’ın boğaz öngörünüm bölgelerinde 6 kata çıkarılan imar 5 kata indirilecek

Üsküdar’ın yeni imar planından hangi bölgeler etkilenecek?

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “İtiraf ediyorum, yapılan planlarla işi çözemedik. Afet riski olan alanları dönüştürme yasasını referans alarak, Boğaz Kanunu’ndaki maksimum imar hakkını vatandaşa verdik. Çengelköy sırtları, Küplüce, Kirazlıtepe, Burhaniye gibi silueti etkileyen alanlarda, kat yüksekliği kodları yeni düzenleme ile en yüksek değil de, en düşükten alma durumu söz konusu. Yani yeni kot düzenlemesiyle 6 katlar 5 kata düşecek. Kirazlıtepe arkasında, Güzeltepe, Mehmet Akif dereleri bu düzenlemeden etkilenmeyecek. Ama Boğaz’da birer katımız tırpanlanacak” dedi.

Cumhurbaşkanı şehre ihanet olarak değerlendirmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ocak ayında İstanbul’da düzenlenen Şehircilik Sûrası’nda yaptığı konuşmada, “Kot diye bir şey var. Müteahhitler bu konuda rant sağlıyor. Kotu denizden vermek gerekiyor. Bodrum diyorsun, adam bodrum yapmıyor, zemin yapıyor. Bodrum, güneşi görmeyen, toprağın altındaki yerdir. Kazanmak istiyorum derken şehre ihanet ediyorsun” diyerek, yapılan uygulamayı eleştirmişti.