ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE-ÇEKMEKÖY METROSU NEDEN GECİKTİ? NE ZAMAN AÇILACAK?
2012’de temeli atılan Üsküdar-Çekmeköy metrosunun normal şartlarda 2015’te açılması gerekiyordu. Ancak test sürüşleri kısmen süren hat henüz açılmış değil. Topbaş’a göre gecikmenin nedeni teknik sebepler.

Gecikme nedeni “güvenlik”

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının temeli Haziran 2012’de atılmıştı. O dönem yapılan açıklamalarda hattın 38 ayda tamamlanacağı söylenmişti. Ancak hat üzerinden 58 ay geçmesine rağmen halen açılmadı. İBB Başkanı Kadir Topbaş, hala açılmayan hattın gecikme nedenini öngörülemeyen teknik nedenlere bağladı. Hattın daha güvenli olması açısından sürücüsüz yaptıklarını ve bu teknolojinin Türkiye’de de ilk defa uygulanacağını belirten Topbaş, “Test sürüşleri 3 aydır devam ediyor. Üsküdar–Ümraniye-Çekmeköy hattı gecikti. Öyle bir mekanizma ki, 850 kişinin çalışması gereken o hatta kimse çalışmayacak. İleride aksaklık olmasın diye, güvenlik noktaları oluşturmak açısından çok iyi ölçümler yapmanız gerekiyor. Bir başladığınız zaman bir daha durma şansınız yok. Sonuçlandığı zaman, güvenlik sınırları belirlendiği zaman devreye alıp İstanbullulara hizmetine sunacağız” dedi.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu ne zaman açılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Kadir Topbaş Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun Üsküdar-Yamanevler arasındaki 9 istasyonu mayıs ayında açacaklarını söyledi. 30 Ağustos’ta ise hattın tamamının hizmete gireceğini belirten Topbaş, şöyle devam etti: “Bu hattın devamı olacak iki hattımızın ihalesini de yaptık. 6.9 kilometrelik Hastane-Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan Metro Hattı. 10.9 kilometrelik Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı. Bu Hat Sabiha Gökçen Havalimanına kadar ulaşacak.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metrosu için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi 563 milyon euroluk teklif ile Doğuş Grubu kazanmıştı. 6 Haziran 2012’de metronun temelinin atılmasının ardından, metronun 2015’te açılması planlanıyordu ancak metronun tamamlanması çeşitli nedenlerle gecikti. Bu gecikme kur farkını da ortaya çıkarınca metro planlanandan daha pahalıya mal oldu.

Üsküdar Çekmeköy metrosunun güzergahı nereden geçecek?

Toplam 20 kilometre uzunluğa sahip olan Üsküdar Çekmeköy Metrosu, 16 istasyondan oluşuyor.

Bu istasyonlar;

*Üsküdar

*Fıstıkağacı

*Bağlarbaşı

*Altunizade

*Kısıklı

*Bulgurlu

*Ümraniye

*Çarşı

*Yamanevler

*Çakmak

*Ihlamurkuyu

*Altınşehir

*İmam Hatip Lisesi

*Dudullu

*Necip Fazıl

*Çekmeköy-Sancaktepe

Üsküdar- Çekmeköy metrosunun kapasitesi ne olacak?

Projeyle tek yönde saatte 65 bin yolcu taşınması hedefleniyor. Metro hattını günde yaklaşık 1.5 milyon kişinin kullanması bekleniyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*