ÜSKÜDAR-ÇEKMEKÖY METROSUNDA TEST SÜRÜŞLERİ BAŞLADI
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe arasında çalışacak Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosunda test sürüşleri başladı. Hattın Ümraniye’ye kadar olan kısmı Mayıs’ta, tamamının ise 30 Ağustos’ta açılması bekleniyor.

Akıllı metroda sürücü olmayacak

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı’nda test sürüşleri başladı. 20 kilometrelik hat 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre tünelden oluşacak. 126 vagonun hizmet vereceği hatta 24 saat 2 bin 430 personel çalışmalarını sürdürüyor.

Hattın tamamlanmasıyla Anadolu yakasının ana ulaşım ağının önemli bir aksı tamamlanmış olacak. Otomatik sistemle kendisini park edebilme özelliğine sahip metro, sürücüsüz hizmet verecek ve vatandaşların güvenliği için “peron kapı” sistemini kullanacak.

Üsküdar-Çekmeköy metrosunun güzergahı nasıl olacak?

Üç ilçeden geçecek metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonlarının aralarında yer aldığı 16 istasyon yer alacak.

Hangi hatlarla bağlantılı olacak?

Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe metro hattıyla bağlantılı olacak ulaşım sistemleri de şöyle;

Üsküdar İstasyonu’nda Marmaray hattıyla Avrupa Yakası’na, Altunizade İstasyonu’nda yapımı planlanan teleferik hattı ve mevcut metrobüs hattına, Çarşı İstasyonu’nda Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına, Dudullu istasyonunda ise Dudullu-Bostancı metro hattıyla bağlantı sağlanmış olacak. Ayrıca Çekmeköy istasyonu sonrasında hat Sultanbeyli’ye uzatılacak.

Üsküdar-Çekmeköy metrosu ne zaman bitecek?

Hat 2 etap halinde açılacak. Üsküdar-Ümraniye metrosunun mayıs ayında hizmete başlaması bekleniyor. Üsküdar-Sancaktepe arasının ise 30 Ağustos’a yetiştirilmesine çalışılıyor.