CUMHURBAŞKANININ 14 YILLIK HAYALİ GERÇEKLEŞTİ; “YOZGAT ŞEHİR HASTANESİ” HİZMETE GİRDİ
Cumhurbaşkanının “14 yıllık hayalim” dediği şehir hastaneleri projesinin ilki, “Yozgat Şehir Hastanesi” hizmete başladı. 475 Yataklı Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi projesi, Kamu Özel İşbirliği yatırım-finansman modeli ile gerçekleştirildi. Yaklaşık 2 yılda tamamlanan proje için devlet 25 yıl boyunca yapımcı firma Rönesans Holding’e kira ödeyecek.

HASTA KABULÜ BAŞLADI

Yozgat’ta yapımı tamamlanan Şehir Hastanesi hasta kabulüne başladı. Yozgat Şehir Hastanesi’nin hizmete girmesi ile birlikte görevliler gelen hasta ve yakınlarını hastane girişinde karşılayarak şeker ikram etti. Mevcut doktor ve sağlık personeline ek olarak geçici görevle atanan 17 doktor ve 50 hemşire ile hizmete başlayan Yozgat Şehir Hastanesi, hasta ve yakınları tarafından beğenildi.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurum Başkanı Prof.Dr. Alper Cihan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hayalim” dediği Şehir Hastaneleri projelerinin ilki olan 475 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi’nin hasta kabulüne başladığını söyledi. Yozgat Şehir Hastanesi cumartesi günü devlet hastanesinden hastalarını taşımaya başladığını, bütün hastaların transfer edildiğini ifade eden Prof.Dr. Alper Cihan, şunları söyledi: “Acil servisimiz de 2 gündür hizmet veriyor. Bugün artık tam kapasiteyle bütün poliklinik ve klinikleriyle hizmete girdi. Şehir hastanemiz mükemmeliyete yakın bir örnek. Tıbbi hizmet ve hastalara sosyal hizmet, konaklama hizmeti açısından eksiği olmayan bir kurum. Hastanenin büyüklüğü genişliği ve sosyal alanların rahatlığı karşısında yoğunluk fark edilmiyor. Fazla bir kalabalık görünmüyor ama hasta sayımızda bir düşüş yok.”

Şehir hastanesinin personel sayısı hakkında da bilgi veren Cihan, hastanede bugün 17 yeni uzman doktor ve 50 hemşirenin göreve başladığını anlatırken, “35 doktorumuz daha hizmete başlayacak. 50 yeni hemşiremiz hizmete başlayacak. Yozgat halkı Cumhurbaşkanımızın “hayalim” dediği böylesi güzel bir projenin hayal olmadığını canlı olarak görecek. Sağlık Bakanımızın da bütün personel desteği ile hastanenin mükemmel çalışması için verdiği destek için teşekkür ediyoruz. Yakın zamanda hastanemizin resmi açılış töreni de yapılacak. Biz şu anda hasta kabulüne başlayıp hastaneyi işler halde getirip açılışa kadar hazır tutacağız” diye konuştu.

Hastalar ve yakınları, hastanenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

CUMHURBAŞKANI, ’14 YILLIK HAYALİM’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekim 2016’da şehir hastaneleriyle ilgili açıklama yapmıştı. 21 şehir hastanesinin ihalesinin yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehir hastaneleri benim 14 yıllık hayalim. Hiç de kolay bir süreç olmadı, inanmayanlar da oldu. Sonunda yoluna girdi” demişti.

RAKAMLARLA TÜRKİYENİN İLK ŞEHİR HASTANESİ; “YOZGAT ŞEHİR HASTANESİ

Yozgat Şehir Hastanesi 141.120 m2 toplam alana sahip. Bu alanın 136.848 m2’si Ana Hastane, 42.532 m2’si Otopark, 4.272 m2’si Teknik Bina.

Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde aşağıdaki tesisler ve bölümler bulunuyor;

113 poliklinik odası,
27 yatak kapasiteli Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesi,
33 yatak kapasitesi Yoğun Bakım ünitesi (bunlardan 5 yatak İzole Yoğun Bakım ünitesidir),
20 diyaliz ünitesi,
393 akut yatak kapasitesi,
Tutuklu hastalar için zemin katta bağımsız bir girişe sahip 8 (4 erkek, 4 kadın) akut yataklı servis,
Ameliyathanelerin yanında 18 yataklı hasta hazırlık ve 18 yataklı hasta uyanma alanı,
15 ameliyathane odası (13 Ameliyathane + 2 Gün Ameliyathanesi),
2 anjiyo ünitesi,
10 kişilik bir kemoterapi ünitesi,
Bir fizyoterapi merkezi,
Bir nükleer tıp ünitesi,
8 adet Sancı-Doğum-Loğusa (LDRP) yatağı,
Bir radyoloji bölümü,
Teknik bina,
Atık depolama binası,
Bahçe su deposu,
Bir konferans salonu.

Hastanedeki Teşhis Tedavi Bölümleri; ​

Endoskopi ünitesi, Radyoloji bölümü, Nükleer tıp, Ameliyathane, Anjiyo/Kardiyak Kateter Labı, Acil Servis, Hemodiyaliz Merkezi, Fizyoterapi Merkezi, Sterilizasyon Bölümü, İleri Düzey Patoloji Birimi, Ketem, Kemoterapi.

Destek Hizmet Bölümleri;

Konferans Merkezi, Ana giriş holü, Kafe, Hasta Yakınları Bekleme-Kafe, Arşiv, Laboratuvarlar, Kan Merkezi, Yemekhane, Mutfak, Morg, Eczane, Çamaşırhane, Personel Dinlenme-Yemekhane, ​Merkezi Mutfak, İdari İşlevler.

Teknik Hizmetler;

Otopark, Teknik Merkez, Sığınak, Atölyeler, Depolar.

YOZGAT ŞEHİR HASTANESİ TAM OLARAK NEREDE?

Yozgat Şehir Hastanesi, şehir merkezinde, Sivas-Yozgat yolu üzerinde bulunuyor. Yimpaş Holding’in tam karşısındaki hastane, Tapu Kadastro Müdürlüğü ve DSİ lojmanlarına da komşu.