TÜRKİYE’NİN HER YERİNE HIZLI TREN GELİYOR
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türkiye’nin bir çok noktasında yüksek hızlı tren (YHT) çalışmaları yürütüyor. Bir kısmı planlama aşamasındaki projelerin bir kısmında ise çalışmalar sürüyor. Projeler tamamlandığında Ankara’dan İzmir ve Kars’a, Antalya’dan Kayseri ve Eskişehir’e, Edirne’den İstanbul’a, Mersin’den Gaziantep’e kadar neredeyse ülkenin tamamına hızlı trenlerle ulaşılabilecek.

Ankara-Sivas 2018’de tamam

Bu kapsamda hükümetin de yatırım programına aldığı çalışmalardan Ankara-Sivas YHT projesi 2018 yılı sonunda tamamlanacak.

Sivas-Erzincan’da ilk ihale yapıldı

245 kilometrelik Sivas-Erzincan hızlı tren projesinin ise ilk etabı olan Sivas- Zara arası altyapı ön yeterlilik ihalesi yapıldı.

Erzincan-Kars hattı ihaleye çıkacak

Erzincan- Erzurum-Kars hızlı demiryolu hattında ise proje hazırlama ihalesine bu yıl içerisinde çıkılacak.

3. köprü Gebze ile Halkalı’yı bir kez daha bağlayacak

Gebze-Halkalı arasında yapımı devam eden Marmaray dışında ikinci bir hat daha yapılacak. Toplam 124 km uzunluğundaki Gebze-Sabiha Gökçen Havalimanı- Yavuz Sultan Selim Köprüsü-İstanbul Yeni Havalimanı-Halkalı YHT hattı yatırım programına alınmak üzere Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onayına sunuldu.

İstanbul Edirne 1 saate inecek

İstanbul’la Edirne arasını bir saate indirecek ‘Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren’ projesi 150 km’den oluşan Çerkezköy-Kapıkule ve 80 km’den oluşan Halkalı (Ispartakule)-Çerkezköy olmak üzere iki kısımdan oluşacak. Her iki kesimin de ihalesinin bu yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Ankara-İzmir hattı 2019’da tamamlanacak

Ankara-İzmir yüksek hızlı demiryolu ve Bursa-Bilecik hızlı demiryolu projelerinde planlanan tamamlanma yılı ise 2019 olarak belirlendi.

Antalya Eskişehir ve Antalya-Kayseri YHT planları proje aşamasında

Antalya-Burdur-Isparta- Afyonkarahisar-Kütahya-Eskişehir ve Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri hızlı tren projelerinde kesin proje hazırlama çalışmaları ise sürüyor.

Mersin-Gaziantep hızlı treninde çalışmalar sürüyor

Güney koridorunu oluşturan Mersin-Adana-Osmaniye- Kahramanmaraş-Gaziantep arasındaki kesimlerde proje yapım ile altyapı yapım çalışmaları sürüyor.

Ankara ve İstanbul’a yeni YHT terminalleri geliyor

Bakanlık genişleyen yüksek hızlı tren ve hızlı tren hatlarının yanı sıra artan yolcu talebini karşılamak için Yüksek Hızlı Tren garı inşaatlarına da hız verdi. Bu kapsamda Ankara YHT gar kompleksi bünyesinde yer alan Yenimahalle, Etimesgut ve Sincan’da yaşayan vatandaşların Ankara YHT gara gelmeden YHT ve Başkentray’dan faydalanmaları için Etimesgut-Emirler’de her türlü sosyo-kültürel donatılara sahip YHT Batı Aktarma Gar planlandı.

Öte yandan yakın zamanda artan YHT trafiğini desteklemek için İstanbul Anadolu yakasında Anadolu YHT Terminali, Sivas, Erzincan, Antalya, Bursa, Afyonkarahisar ve Karaman YHT terminalleri yapılacak.