Türkiye’nin Gayrimenkul Liderleri ödülleri sahiplerini buldu
Capital ve Ekonomist dergileri tarafından, Daikin sponsorluğunda Türkiye’nin Gayrimenkul Liderleri ödül töreni gerçekleştirildi.

 

Real Estate Stars (Türkiye’nin Gayrimenkul Liderleri) ödülleri sahiplerini buldu. İnşaat sektörünün önde gelen firmaları çeşitli ödüllerle onurlandırıldılar.

Nef ve Mesa satışta birinci

Geçen yılın rakamları dikkate alındığında ciro bazında “Türkiye’nin en çok satış yapan şirketi” Nef olurken; “Türkiye’nin adet bazında en çok satış yapan şirketleri” ödülünü Mesa kazandı.

İşte Türkiye’nin Gayrimenkul Liderleri

Türkiye’nin En Çok Konut Projesi Yürüten İlk 10 Şirketi (Adet – 2017)

1- Sur Yapı
2- YDA İnşaat
3- Nef
4- Özyurtlar
5- Sinpaş Holding
6- Avrupa Konutları/Artaş
7- Teknik Yapı
8- Metal Yapı Konut
9- Pasifik İnşaat
10- Tahincioğlu

Türkiye’nin En Çok Satış Yapan İlk 10 Şirketi (Ciro– 2016)

1- Nef
2- Mesa
3- Dağ Mühendislik
4- Teknik Yapı
5- Sinpaş Holding
6- Sur Yapı
7- Tahincioğlu
8- Özyurtlar
9- Fuzul Group
10- YDA İnşaat

Türkiye’nin En Çok Proje Üreten İlk 10 Şirketi (Adet – 2016)

1- Sinpaş Holding
2- Özyurtlar
3- Avrupa Konutları/Artaş
4- Nef
5- Teknik Yapı
6- Seha Yapı
7- Yiğit İDK Group
8- Dağ Mühendislik
9- Folkart
10- Sur Yapı

Türkiye’nin En Çok Satış Yapan İlk 10 Şirketi (Adet – 2016)

1- Mesa
2- Nef
3- Teknik Yapı
4- Folkart
5- EYG Group
6- Yiğit İDK Group
7- Fuzul Group
8- Kuzu Grup
9- Torunlar GYO
10- DKY

“İşin altına elimizi değil gövdemizi koyduk”

Tören kapsamında gerçekleştirilen “Fark Yaratanlar” başlıklı oturumda konuşan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Türkiye’nin ve gayrimenkul sektörünün geleceğine fazlasıyla inandıklarını, bu yüzden ellerini değil gövdelerini taşın altına koyduklarını, toplam 17 şantiyelerinin ve satış operasyonlarını sürdüğünü açıkladı.

“Darbe girişi bizi etkilemedi”

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, 2016’da yaşanan darbe girişimini hatırlatarak, o dönemde 2017 için karanlık bir senaryo öngörüldüğünü ancak bunların hiçbirisinin çıkmadığını söyledi. Akbal, “Korkulan şeylerin olmamasının nedeni ekonomimizin temelinin sağlam olması. Ayrıca, bankacılık sektöründe yapılan reformların da etkisini gördük. İnsanlar 2017’de ertelediği alımları gerçekleştirdi.” dedi.  Akbal, bu yıl satışlarda çok ciddi bir başarı elde ettiklerini kaydederek, özellikle 3. İstanbul Başakşehir Projesi’nde yabancılara ciddi satış yaptıklarını anlattı.

Özellikle Körfez bölgesindeki yatırımcıların İstanbul Başakşehir’i tercih etmesinin kendileri için de avantaj olduğunu aktaran Akbal, “Burada Fuzul Grup’un büyük bir güven etiketi oluşturması da etkili oldu.” diye konuştu.

Folkart 500 milyon TL ciro yaptı

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, 2017’yi tahminlerinin üzerinde kapattıklarını belirterek, çok iyi bir yıl geçirdiklerini ve 500 milyon ciro ile seneyi kapatacaklarını söyledi. İzmir’in çok güzel bir pazar olduğunu dile getiren Sancak, İstanbul’da çok ciddi bir arz sorunu olduğunu, satılmayı bekleyen yaklaşık 450 bin konut bulunduğunu aktardı. Sancak, “Bu da Konya’nın toplamında bulunan konut sayısı kadar. Bu arz fazlası, İstanbul için ciddi bir handikap. İzmir’de yılda 30 bin konut arzı var ve bu kadar da talep var. İzmir, İstanbul’un tek alternatifi.” dedi.

İstanbul’dan İzmir’e gayrimenkul şirketlerinin gelerek proje yaptığının hatırlatılması üzerine Sancak, bazı firmaların İzmir’e gelerek metrekaresi 5 bin lira olan yerde 7 bin liraya konut satmaya çalıştığını söyledi.

“İnşaat olumlu giderse Türk ekonomisi olumlu etkilenir”

Daikin Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Önder, inşaat sektörü açısından 2017’nin biraz zorlu geçtiğini belirterek, gelecek yılın da zor geçeceğini, sektörde çok çetin bir rekabet olduğunu söyledi. Önder, “Bu sıkıntıları hep beraber aşacağız. Tabii ki kolay olmayacak ama fark yaratanlar zoru başaracak.” dedi. Önder, inşaatın yaklaşık 300 sektörü etkilediğini ve ülke ekonomisinin sürükleyici gücü olduğunu kaydederek, burada yaşanacak her olumlu gelişmenin Türkiye ekonomisine pozitif katkı sağlayacağını bildirdi.

 

 

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*