TÜRKİYE’NİN EN ZENGİNİ FETÖ’YMÜŞ
MGK’ya sunulan FETÖ’yle Mücadele Raporu’na göre örgüt Türkiye’nin en zengini çıktı. FETÖ’nün sadece gayrimenkullerinin değeri 7.5 milyar TL’yi buldu. Buna 41 milyar liralık şirket varlığı da eklenince FETÖ’nün sadece Türkiye’deki finansal büyüklüğü 48.5 milyar TL’yi geçti. Forbes’a göre Türkiye’nin en zengin 50 kişisinin toplam serveti 360 milyar TL. Türkiye’nin en zengini Murat Ülker’in serveti ise 13 milyar TL. Yani FETÖ’nün mal varlığı Türkiye’nin en zengininin yaklaşık 3,5 katı.

FETÖ’nün 4888 gayrimenkulüne el konuldu

FETÖ ile yapılan mücadelenin masaya yatırıldığı MGK toplantısında, FETÖ ile mücadelenin mali yönü de ayrıntılı olarak tartışıldı. Mali boyutla ilgili şu değerlendirme yapıldı: “Fetullahçı Terör Örgütü’nün maddi kaynaklarının kurutulması bu örgütle mücadelenin en temel adımlarından biridir. FETÖ’yle mücadelede asıl başarı finansal ayakta sağlandı. Örgüt ekonomik olarak çökertildi. 966 şirkete el konularak TMSF’ye devredildi. Şirketlere ait 4 bin 888 mal varlığına el konuldu.

7,5 milyarlık gayrimenkul

Raporda, el konulan taşınmazların Maliye’ye devredildiği belirtildi. Şimdiye kadar FETÖ’nün toplam 7.5 milyar lira gayrimenkul varlığı ve 41 milyar lira şirket büyüklüklerine el konulduğu belirtilen raporda; “Bu oran, dünya ölçeğinde bu çapta sonuçların en büyüğü. Örgüt ağırlıklı olarak finansmanını Türkiye’den sağlıyordu. Himmet, para transferi, okullar yoluyla elde edilen para konularında bütün musluklar kesildi. Ona darbe vurunca dışarıdaki operasyonlarını da etkilenecek.” denildi.