Türkiye’nin en uzun tüneli “Ovit Tüneli” trafiğe açıldı
14.3 kilometre ile Türkiye’nin en uzun, dünyanın 3’üncü uzun çift tüplü karayolu tüneli olan Ovit Tüneli trafiğe açıldı. Rize’nin İkizdere ilçesi ile Erzurum’un İspir ilçesini birbirine bağlayan tünelin tek tüpünde ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı.

 

Ovit Dağı kapandı, Ovit Tüneli açıldı

Ovit Dağı Geçidi dün gece başlayan kar yağışı ile ulaşıma kapandı. Bölgede yolun ulaşıma kapanması ile birlikte aydınlatma ve mekanik aksamlarının yapımı süren Ovit Tüneli’nde tek tüpte ulaşım kontrollü olarak verilmeye başlandı.

Tünel 2 bin 54 metre yükseklikten giriyor, 2 bin 260 metre yükseklikten çıkıyor. 412 milyon liraya mal olan Ovit Tüneli ile Rize-Erzurum arasındaki ulaşımı 4.4 kilometre kısaltıyor. Tünel sayesinde kışın büyük bölümünde kapanan yolun 12 ay boyuna hizmet vermesi planlanıyor.

“Ulaşım kolaylaştı”

Bu sabah Ovit Dağı geçidinden geçmek için bölgeye gelen sürücüler yolun kardan kapalı olduğunu ve ulaşımın tünelden verilmeye başlandığını öğrendi. Tek tüp önünde bekletilen araçlar eskort aracı eşliğinde tünelden karşıya geçirildi. Tünelden geçen sürücüler yıllardır Ovit Dağı’nda kar nedeniyle zorluk çekildiğini belirterek tünelle ulaşımın kolaylaştığını anlattı. Tünelden geçmeye hazırlanan sürücülerde heyecanlı olduklarını söyledi.

Ovit Tüneli, 137 yıl önce kayıtlara girmişti

Ovit Projesi, Başbakanlık Osmanlı arşivi kayıtlarına göre, 1880 yılı Osmanlı Devleti’nin kalkınma çalışmalarında yer aldı. Proje için ilk adım 1930 yılında yol projesi ile hayata geçirildi. Kazma ve küreklerle yol yapımının başlanan bölgeye Rizeliler gruplar halinde gönderildi. Yapımı yıllarca gündemden düşmeyen Ovit Tünel Projesi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde gündeme geldi ve 13 Mayıs 2012 tarihinde temeli atıldı. 11 Kasım 2016 tarihinde Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile ‘Ovit Tüneli’nde Işık Göründü’ töreni yapıldı.

Ovit Dağı geçidinde yapımı tamamlanan 14.3 kilometrelik Ovit Tüneli, Türkiye’nin en uzun, dünyanın 3’üncü uzun çift tüplü tüneli oldu.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*