Türkiye’de konut fiyatları 2010 yılından beri ne kadar arttı? Türkiye’nin dünyadaki yeri ne?

OECD verilerine göre 2010-2017 yılları arasında dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye oldu. Türkiye’de konut fiyatları son 7 yılda ortalama yüzde 106,8 oranında yükseldi. OECD verilerini uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden Coldwell Banker inceledi. İşte dünyada konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülkeler ve OECD verilerinin diğer detayları…

Konut fiyat artışında 39 ülke arasında Türkiye birinci

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Coldwell Banker tarafından incelenen OECD verileri, 39 ülkeyi kapsıyor. Verilere göre, 2010 yılından bu yana konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ülke yüzde 106,8’lik artışla Türkiye. İkinci sırada yüzde 94,7 ile Brezilya, üçüncü sırada ise yüzde 82,2 ile İzlanda yer alıyor.

Araştırmaya göre OECD ülkelerinde konut fiyatları 7 yılda ortalama yüzde 24,7 yükseldi. Euro Bölgesi’nde yükseliş yüzde 6,7’de kaldı.

Konut fiyatları 2009 krizinde vurulan 3 ülkede ise son 7 yılın toplamında değer kaybetti. Konut fiyatları son 7 yılda Yunanistan’da yüzde 37,3, İspanya’da 17,4 ve İtalya’da yüzde 15 oranında düştü.

Türkiye'de konut fiyatları 2010 yılından beri ne kadar arttı? Türkiye'nin dünyadaki yeri ne?

Türkiye’de konut kiraları 7 yılda yüzde 58,5 arttı

Satılık konut fiyatları kadar konut kiralarındaki artış da yatırımcı açısından önemli. Türkiye’de konut kiraları konut fiyatları kadar yükselmese de listeye 3. sıradan girmeyi başardı.

Konut kiralarında en fazla artış yüzde 123,1’lik yükselişle Estonya’da yaşandı. Estonya’yı yüzde 75,6 ile Litvanya ve yüzde 58,5’lik artışla Türkiye izledi.

2010-2017 yılları arasında 2 ülkede konut kiraları ucuzladı. Bu ülkeler yüzde 22,7 ile Yunanistan ve yüzde 2,5 ile Japonya oldu.

 

Türkiye'de konut fiyatları 2010 yılından beri ne kadar arttı? Türkiye'nin dünyadaki yeri ne?

*Veriler OECD’den alınmıştır.

 

Türkiye Euro bölgesini 16’ya katladı

Araştırmayı değerlendiren Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, “Söz konusu verilere göre; 2010-2017 yılları arasında OECD ülkelerindeki ortalama fiyat artışı yüzde 24,7 seviyesinde gerçekleşirken, geçtiğimiz 7 yılı ciddi bir finansal belirsizlikle geçiren Euro Bölgesi’nde ise bu rakam yüzde 6,7 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye’deki konut satış fiyatı artışının yüzde 106,8 olduğunu düşündüğümüzde, ülke olarak, konut fiyatı artışında OECD’yi 4’e, Euro Bölgesi’ni ise 16’ya katladığımızı ifade edebiliriz” şeklinde konuştu.

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur:  10 yıllık dönemlerde en fazla gayrimenkul kazandırdı

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye’de gayrimenkulün vatandaşlar arasında da bir yatırım aracı olarak görüldüğünü söyledi. Timur şöyle konuştu;

“Konut fiyatlarındaki artışı analiz etmek için uzun vadeye bakmak gerekiyor. Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki; Türkiye’de 10 yıllık dönemlerde gayrimenkul her zaman en fazla kazandıran yatırım aracı oldu”

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: Asıl hareket Anadolu’nun büyük şehirlerinde yaşanacak

Türkiye’deki gayrimenkul sektöründe tüm dünyaya örnek olduğunu ifade eden DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, bu başarının da gayrimenkul fiyatlarına yansıdığını ifade etti. Yılmaz, fiyatlardaki artışın gelecek dönemde de devam edeceğinin altını çizdi. Bugüne kadar Türkiye’deki konut fiyat artışını İstanbul’un sırtladığını ifade eden Ziya Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü;

“İstanbul’da özellikle Anadolu yakasındaki fiyatların zamanla Avrupa yakasını yakalayacağını hatta kısa bir zaman sonra da o seviyeleri geçeceğini öngörüyoruz. Dolayısıyla İstanbul’daki Anadolu yakası temelli değerlenme devam edecek. Fakat asıl hareket Anadolu’nun büyük şehirlerinde yaşanacak. Bunların başında da İzmir geliyor. Geçtiğimiz günlerde Knight Frank tarafından yayınlanan araştırmaya göre de İzmir 2017 yılında dünyada konut fiyatlarının en fazla arttığı ikinci şehir oldu. Bu da İzmir’in, Anadolu’nun potansiyelini gösteren çok önemli bir veri. Bana göre, bugün gayrimenkul hâlâ en güçlü yatırım aracı olma özelliğini koruyor. Yeter ki doğru lokasyon, doğru şirket ve doğru fiyat bir araya gelsin”

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*