TÜRKİYE’DE GAYRİMENKUL SERTİFİKASI TOKİ’NİN DESTEĞİ İLE PARK MAVERA 3 PROJESİNDE BAŞLIYOR!
Konut veya işyeri projelerinin gayrimenkul sertifikalarıyla finansmanı TOKİ öncülüğünde, Makro İnşaat’ın Park Mavera 3 projesinde başlıyor. Bugün görücüye çıkacak sertifika ile alıcılar 42 liradan başlayan fiyatlarla sertifikalı konutlara ortak olacaklar.

Gayrimenkul sertifikası neyi getirecek?

Gayrimenkul sertifikasının iki temel amacı bulunuyor. Bunlardan ilki alıcıya yönelik. Elinde bir miktar birikimi olan ancak bununla konut almaya gücü yetmeyen alıcılar, gayrimenkul sertifikası sayesinde topraktan kısmen konut sahibi olacak. Böylece proje tamamlandığında satılacak konutun getirisinden de yararlanmış olacak. Gayrimenkul sertifikaları proje tamamlanana kadar Borsa İstanbul’da işlem görecek. Projenin tamamlanmasının ardından satılacak ve elde edilen gelir sertifika sahipleri arasında bölünecek. Satıcı ise topraktan konut satarak projenin finansmanını sağlamış olacak.

Gayrimenkul sertifikaları Türkiye’de ilk kez Park Mavera 3’te kullanılacak

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin de katılımıyla yapılacak toplantıda İstanbul Başakşehir’de nisanda inşaatına başlanacak Park Mavera 3 projesi tanıtılacak. Projenin yüzde 30’u gayrimenkul sertifikası yoluyla satılacak. Sistemin nasıl işleyeceği ve sertifika yatırımcılarının nasıl korunacağına yönelik detaylar dün Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğle belirlendi. Buna göre, inşaat tamamlanma raporları yapı denetim kuruluşlarınca hazırlanacak. Sertifika ihracından toplanan fonlar, yapı denetim kuruluşları tarafından hazırlanan inşaat ilerleme raporları dikkate alınarak inşaatın tamamlanma yüzdesi çerçevesinde müteahhide verilecek. Böylece projenin yarım kalma ihtimali önlenecek.

Sertifika satışından elde edilen gelir etap etap proje sahibine ödenecek

İlk etapta ihraçtan elde edilen fonun yüzde 10’luk kısmı ihraçcıya verilecek. Yüzde 80’lik kısmı ise inşaat ilerleme raporlarında belirlenen oranlar ölçüsünde inşaat şirketine aktarılacak. Kalan yüzde 10’luk kısmı ise vade sonunda ihraççıya ödenecek. Vadenin sonunda konut yerine sertifikasını nakde dönüştürmek isteyenlere, ihraççı tarafından vade tarihinden önceki üç aylık borsa fiyatlarının ortalaması üzerinden geri alma sistemi getirildi. Borsa fiyatının bulunmaması ya da fiyatın sağlıklı olmadığı yönünde SPK veya Borsa’nın tespitiyle geri ödemenin gayrimenkulün piyasa fiyatından yapılması düzenlendi.

Sertifika sahipleri söz sahibi olacak

Yeni düzenlemeyle sertifika sahipleri de projenin geleceğiyle ilgili karar verici konumda olacak. Gayrimenkul sertifikalarını elinde bulunduran yatırımcılar Türk Ticaret Kanunu’ndaki genel kurul toplantılarına benzer şekilde “gayrimenkul sertifikası sahipleri toplantısı” yapabilecekler. Bu yolla yatırımcılara yatırımın devamına karar vermeleri ya da projeyi satarak ihraççıya henüz ödenmeyen paralarla birlikte satıştan elde edilen paraların sertifika sahiplerine ödenmesi yönünde karar alma imkânı getirildi.

Kentsel dönüşüm projelerinde İller Bankası da sertifika satabilecek

Kentsel dönüşüm projelerinin gayrimenkul sertifikasıyla finansmanında, TOKİ’nin yanı sıra İller Bankası da sisteme dâhil edildi. TOKİ ve İller Bankası’nın taraf olduğu ihraçlarda, ihraççı özel bir şirket olsa dahi, buradan sağlanan fonun tamamı TOKİ ve İller Bankası’na aktarılacak. Dolayısıyla kentsel dönüşüm projeleri devlet kurumlarının denetimiyle gerçekleştirilecek.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin