Türk gayrimenkul sektörünün yeni hayali; “Zengin Araplara konut satmak”
Son zamanlarda ev sahiplerinin gözdesi Araplar.

Herkes evini ederinden fazla para veren Araplara satmak, kiralamak istiyor

Müteahhitler için de Arap yatırımcılar oldukça önemli. Türk yatırımcılara bir daire satmak için akla karayı seçen müteahhitler “Araplara bir bloğu sattı” haberlerini rüyalarında görüyorr.

Ekonominin doların yükselişi nedeniyle sıkıntı yaşadığı şu döneminde, Arap ülkelerinden gelecek dolarları, gayrimenkul meraklısı Arap zenginleri bekliyoruz.

Peki geliyorlar mı?

Bu yılın ilk 10 ayında yarısı yeni yarısı eski yaklaşık 1 milyon konut el değiştirdi. Bu 1 milyon konuttan yalnızca 15 bini yabancı ülke vatandaşlarına gerçekleşti. Yani her 100 konuttan yalnızca 1,5’ini yabancılara satabildik. Bu satışların büyük bölümü İstanbul ve turistik bölgelerde oldu. Asıl müteahhitlerin gözdesi, Suudi Arabistan ve Kuveyt’li zengin Araplar ise yalnızca 2.700 konut aldı. Yani her 400 konuttan yalnızca birini zengin Araplar aldı.

Arapların hayrını en fazla gören şehirler ise İstanbul, Yalova, Bursa ve Trabzon oldu.

Bir başka deyişle Arap yatırımcılara bel bağlayacak kadar çok konut, maalesef satamadık. Ancak Araplar ev alıyor beklentisi bazı projelerde konut fiyatlarını yükseltti. Yani zengin Araplara niyet, Türklere kısmet oldu.

Sözün özü dilimize pelesenk olan Arap turist/yatırımcı sayısının gerçekten Türk ekonomisi için lokomotif görevi üstlenmesi yakın gelecekte çok da olası görünmüyor.