TRABZONSPOR’UN ARAZİLERİ NE OLACAK? KONUT PROJELERİ YAPILACAK MI?
Galatasaray’ın Riva arazisinden elde edeceği gelirle borçlarını büyük ölçüde kapatacak olması, mali sıkıntıda diğer kulüpleri de konut projelerine yönlendirdi. Ekonomik açıdan zor günler geçiren Trabzonspor’un elinde de 2 önemli arsa bulunuyor. Kulübün biri Kartal sahilde, biri de Trabzon’da olan arazilerine konut projeleri yapılması gündemdeydi. Ancak Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, her iki arazide de istedikleri projeleri gerçekleştirme ihtimallerinin olmadığını söyledi.

Kulüpler ekonomik pozisyonunu kaybetmiş

Anadolu Ajansı’nın (AA) yeni hizmeti “AA Spor Masası”nın üçüncü konuğu olan Usta, Medical Park Stadı’nda AA Spor Haberleri Yayın Yönetmenliği yönetici ve editörlerinin sorularını yanıtladı.

Trabzonspor ve Türk kulüplerinin ekonomik durumunu değerlendiren Muharrem Usta, “Kulüpler ekonomik anlamda olması gereken pozisyonu çoktan kaybetmişler, buna Trabzonspor da dahil.” dedi.

Trabzonspor’un borcu kabul edilebilir sınırların çok ötesinde

Kulübünün borcuyla ilgili bilgi veren Usta, şöyle konuştu: “Trabzonspor’un borcunun 150-200 milyon lira civarında olması kabul edilebilir. Bunun çok uzağındayız. Göreve geldiğimizde kulübün borcu 590 milyon liraydı. Eğer 590 milyon lira borcunuz varsa senede faiz ve kur farkından dolayı yaklaşık 120 milyon lira daha üzerinize bir yük geliyor demektir. 600 milyon lira borcunuz varsa yüzde 15-17 olmak üzere zaten 90-110 milyon civarı faiz borcunuz olacak. Yabancı oyuncularla yerliler önemli kısmında ağırlıklı avro sözleşme yapılıyor. Bir de kur farkını düşünün, 120 milyon lira her sene üstünüze yük geliyor. 600 milyon lira borcunuz varsa, 3 senede 360 milyon lira yeni yük oluyor.”

Ortalama gelir 180 milyon, gider 250 milyon

Kulübün denk bütçesinin olması halinde sıkıntı yaşamayacağına dikkati çeken Muharrem Usta, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de büyük kulüplerin hiçbirisinin gelirinin giderini karşılaması mümkün değil. Faizler dışındaki operasyondan bahsediyorum. Hele büyük takımsanız ve başarınız yoksa ne sponsorluk geliriniz olabiliyor ne seyirci geliriniz… Performans gelirleriniz dahil önemli düzeyde kaybınız var. Büyük kulübün başarılı olma zorunluluğu var. Yıllık bütçe açıkları veriyorsunuz. Trabzonspor’un ortalama başarıya oynayacak takım olduğunda yıllık gideri yaklaşık 200-250 milyon lira civarında, gelir olarak 180 milyonu ancak buluyorsunuz. Ortalama 70-80 milyon lira açık veriyorsunuz. Kulübü 3 yılda iyi yönetemezseniz 600 milyon lira borcunuz, açıklarınızla beraber 1,1 milyara çıkıyor. Bu bir kabus.”

“Gayrimenkul projelerimiz yapılabilir değil”

Bütçe açıklarının ve borç yükünün azaltılması için yapılması gereken projeler hakkında bilgi veren Muharrem Usta, şunları kaydetti: “Herkes kapatmaya çalışıyor. Kapatılacak şeyler değil. Proje geliştirmeniz lazım. Kulüpler hep gayrimenkul projeleriyle bunu kapatmaya çalışıyor. Bu 1,5 sene fayda sağlayacak. Trabzonspor’un elinde iki gayrimenkul projesi vardı; birisi Trabzon’daki tesisler. Devlet Hava Meydanlarının istimlak etmesi söz konusuydu ama Rize’de de bir havalimanı yapıldığı için bu iş olmayacak gibi gözüküyor. Biri de Milli Emlak’tan İstanbul’da kiralanan ve satın alınması gündemde olan yer. Buranın dönümü 11 milyon 500 lira ve 15 dönümlük bir alan. Maliyeti yaklaşık 190 milyon lira artı KDV durumunda. Bizim hedefimiz bu rakamın yarısıydı, olmuyor. Bizim gayrimenkulle ilgili iki projemiz de yapılabilir değil. Bence büyük kulüpler arasında ekonomik olarak kendini toparlama ihtimali en zor kulüp bizim kulübümüz. Adım atmaya kalktığında İstanbul’daki kulüpler gibi operasyon yapması, bedeli yüksek olan proje ortaya koyması kolay değil.”