TRABZON ÇAMBURNU ORMANI İMARA AÇILDI MI? GERÇEK NE?
Trabzon’un Sürmene ilçesindeki Çamburnu Tabiat Parkı’nda inşaat çalışmaları var. Bazı sivil toplum kuruluşları çalışmaları “Çamburnu imara açıldı” şeklinde ifade ediyor. Geçtiğimiz aylarda bölgede yaşanan yangını da buna delil olarak sunuyor. Ancak yetkililere göre durum farklı. Yetkililer mevcut halka açık hizmet veren ahşap binaların yenilendiğini, çalışmalara ise yangından çok daha önce başlandığını söylüyor. Çalışmalar tamamen turizm amaçlı. Kasım 2017’de de sona erip halka açılacak.

Çamburnu imara mı açılıyor?

Bölgede 7 Ocak’taki yangının ardından, arazinin imara açıldığına ilişkin iddialar kamuoyunda çeşitli tartışmalara neden oldu. Yetkililer orman arazisinde herhangi bir yapılaşmaya kesinlikle müsaade edilmediğini söylüyor. Yetkililere göre yangından daha önce başlanan proje sadece mevcut eski yapıların yerine yenilerinin inşasından ibaret.

Bölgede yöre mimarisine uygun 15 adet 40 metrekarelik ahşap kır evi ve mescit gibi günübirlik kullanım alanları inşa ediliyor. Bu yenilemenin onaylanma tarihi yangından önce 25 Mayıs 2016.

Yetkililer inşaat faaliyetleri sırasında alanda herhangi bir ağaç kesilmesinin söz konusu olmadığını da söylüyor.

İnşaatı, 2008 yılında 29 yıllığına işletmeciliği alan firma yapıyor. Çalışmalar Kasım 2017’de sona erecek.

Çamburnu Ormanı dünyadaki eşsiz ormanlardan biri

Doğa Koruma Milli Parklar Trabzon Şube Müdürlüğü sorumluluk alanında kalan Sürmene Çamburnu mevkisindeki 5,2 hektar alan, 11 Temmuz 2011’de Bakanlık tarafından “tabiat parkı” ilan edildi. Bu alan, sarıçam türünün deniz seviyesine inmiş olduğu dünyadaki iki noktadan biri olarak kabul ediliyor. Diğer bölge ise İtalya’da bulunuyor.