TOZKOPARAN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
İstanbul’un problemli dönüşüm projelerinden biri olan Tozkoparan kentsel dönüşüm projesinde Güngören Belediyesi ile Tozkoparanlı vatandaşlar arasındaki anlaşma çalışmaları devam ediyor. Henüz anlaşılan hak sahibi sayısının yetersiz durumda olması, “Tozkoparan Kentsel dönüşüm projesi ne zaman başlayacak?” sorularının cevapsız kalmasına neden oluyor. Yine de TOKİ yetkilileri, dönüşümün 2018 yılı sonunda başlayacağını söylüyor.

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm projesinde 6 bin 560 konut var

2008 yılında kentsel dönüşüm alanı haline getirilen Tozkoparan Mahallesi 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan olarak ilan edildi.

TOKİ, 20 Eylül 2016 tarihinde, Tozkoparan’ın kentsel dönüşüm uygulamasını ihaleye açtı. TOKİ ve Güngören Belediyesi tarafından imzalanan protokol ile mülk sahiplerinin bazılarına davetiyeler yollandı ve vatandaşlar ile uzlaşma sağlanmaya çalışıldı.

60 hektarlık alanı kapsayan Tozkoparan kentsel dönüşüm projesinde 5 bin 560 konut, 6 bin 436 bağımsız birim ve 6 bin 351 hissedar bulunuyor.

TOKİ Tozkoparan’da ne yapacak?

Tozkoparan kentsel dönüşüm projesi kapsamında vatandaştan ilave ücret istemeksizin mevcut metrekaresi kadar birebir konut verilecek. Mahalle kültürünün korunacağı projede AVM ve rezidans olmayacak.

Tozkoparan’da anlaşma çalışmaları ne durumda?

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Tozkoparan’da hak sahiplerinin yüzde 15’i ile anlaşıldığını söylüyor. Başkan Turan, “Bölgede dönüşmesi gereken 5 bin 500 konut var. Biz 7 bin konut yapacağız. Bütün vatandaşlara yeri kadar, hatta yerinden daha fazla ev veriyoruz. 38 metrekare evi olana 45 metrekare verince 7 metrekarenin ücretini alacağız” diye konuştu.

Tozkoparan’da yıkım 2018 sonunda başlayacak

Bölge halkının merakla beklediği Tozkoparan kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkım çalışmalarına 2018 sonunda başlanması planlanırken yeni konutların ise 2022’ye yetişmesi hedefleniyor.