TOKİ’NİN YENİ KAYAŞEHİR PROJESİ ESKİ PROJELERİNDEN FARKLI
Birçoğumuz fark etmesek de TOKİ 2014 yılından beri hemen hemen tüm projelerinde üç önemli konsepte uymaya çalışıyor. Bunlardan birincisi yöresel mimari. Özellikle Anadolu’daki yeni TOKİ projelerinde eskisi gibi binalar görmeniz mümkün değil. Artık bütün projeler Türk mimarisine uygun olacak şekilde inşa ediliyor. Bir diğeri ise yatay mimari. Yatay mimari imkan olan, arsa maliyetinin çok yüksek olmadığı her yerde uygulanıyor. Yeni TOKİ projelerinin birçoğunda binalar zemin+2, zemin+3 veya zemin+4 katlı olarak tasarlanıyor. İstanbul projelerinde bu yüksek arsa maliyeti nedeniyle çok mümkün değil. Üçüncü konsept ise mahalle kültürü. Şimdi ayrıntısına geçelim.

Nedir mahalle kültürü?

TOKİ’nin mahalle kültürü konsepti, konutların arasına temel ihtiyaçların karşılanabileceği dükkanlar, sosyal alanlar, meydanlar, camiler yapılarak, projenin salt konuttan yaşayan bir mahalleye dönüştürülmesi hedefleniyor. Yeni Kayaşehir projesi de mahalle kültürü konseptine uygun inşa edildiğinden diğer projelerden ayırıyor.

TOKİ Kayaşehir projesinde mahalle kültürünün önemi ne?

Biliyorsunuz TOKİ projeleri genelde arsa maliyetinin daha düşük olması amacıyla şehrin biraz dışına yapılıyor. Bu maliyet düşüşünü sağladığı gibi bazı dezavantajları da barındırıyor. Mesela kuaföre, berbere gitmek istediniz. Bir ulaşım aracına binip merkezi bir yere gitmeniz gerekiyor. Çoğu projede sadece bir market bulunuyor. Halbuki kimi BİM’e gitmek istiyor, kimi ŞOK’a, kimi A101’e. Terzisinden mağazasına, projelerde mahalleyi mahalle yapan esnaf olmadığından, herhangi bir ihtiyacı olan kişinin varsa arabası yoksa otobüsle bir yerlere ulaşma zorunluluğu var.

Ancak yeni projede onlarca dükkan yapılmış, dükkanlar daha konutlar satılığa çıkmadan satılmış. Bir çok dükkanda hazırlık başlamış bile. Yani artık en küçük ihtiyaç için bile merkeze gitmeye ihtiyaç yok. kapalı bir site yerine ayrı ayrı evler tercih edilmiş, ortasından cadde geçiyor. Bildiğiniz İstanbul’daki herhangi bir mahalle gibi. TOKİ böylece projesini “oturum” alanından “yaşam” alanına çevirmeyi hedefliyor.

Başakşehir metrosunun bölgeye uzatılacak olmasının da bir avantaj olacağını hatırlatalım.

Kısacası TOKİ projeye rekor başvuru bekliyor. Yayınladığımız haberlere olan ilgi de bunu doğruluyor. İstanbullu TOKİ’den daha fazla konut bekliyor. Markalı konut projelerinin fiyatlarını yüksek bulanlar ev sahibi olmak için tek şanslarının TOKİ olduğunu düşünüyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*