TOKİ’NİN KAĞITHANE ARSASINA 316 MİLYON TL TEKLİF VERİLDİ

TOKİ’nin İstanbul Kâğıthane Arıcılar mahallesindeki arsası gelir paylaşımı modeliyle yapılan ihalesi sonuçlandı. İhalenin kazananı 527 milyon TL proje, 316 milyon TL TOKİ payı ile Güney-Baş Yapı-Esta-Elit Ortaklığı oldu. 40 bin metrekarelik arsada TOKİ’ye ayrılan pay yüzde 60’ı buldu. Bu rakam TOKİ’nin gelir paylaşımı modeliyle sattığı arsaları içerisinde bir rekor.

Rekor teklif ekonomiye duyulan güvenin göstergesi

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Turan, Arsa Satış Karşılığı İdare Payı Gelirinin 316 milyon 200 bin TL olduğunu söyledi.

Yapılan bu rekor teklifinin ülke ekonomisi göstergeleri adına da olumlu bir gelişme olduğunu belirten Turan, “İdare payı olarak teklif edilen yüzde 60’lık oran idaremiz tarihinde bir ilk ve rekor bir orandır. Bu rekor ülke ekonomisinin sağlam temeller üzerine kurulu olduğunu ve yatırım yapılabilir güvenli bir liman olduğunun göstergesidir. Bu rekor teklif Türkiye ekonomisine olan güvenin bir göstergesidir.” dedi.

TOKi Kağıthane arsasına en yüksek teklif Güney-Başyapı-Esta-Elit İş Ortaklığı’ndan

İstanbul Kâğıthane’deki arsa ihalesine ilgili firmalar tarafından yoğun ilgi gösterildiğini belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Arsanın ilk ihalesine ilgili 14 firma katılıp teklif verdi. İkinci oturuma ilgili 6 firma katılıp sözlü teklif verdi. Sözlü tekliflerden sonra yazılı teklif ilgili 2 firma yaptı. Yazılı teklif de en yüksek miktarı 527 milyon bedelle Güney-Başyapı-Esta-Elit İş Ortaklığı verdi.” dedi.

TOKİ elde edilecek geliri, dar gelirli vatandaşların konutlarında kullanacak

TOKİ’nin kendi finansal kaynağını oluşturduğuna dikkat çeken Turan, “Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı modeli ile konut üretmek için finansal kaynak sağlıyoruz. Böylelikle dar gelirli konuta erişmekte zorlanan vatandaşlarımız için konut üretimi yapıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

Arsanın Kâğıthane’den geçen TEM otoyolunun hemen yanında bulunduğu söyleyen Turan, “Satışını yaptığımız alan Hasdal Köprülü Kavşağının ve karayolunun hemen yanında olup toplu ulaşım hattının kesiştiği noktada bulunuyor. Arsamızın ulaşım yollarına yakın olması, bölgenin çeşitliliği, alt yapısı tamamlanmış bölgede bulunması yatırımcılarımız için yeni bir fırsat sunuyor.” dedi.