ELAZIĞ’DA TOKİ’DEN AYDA 100 LİRAYA KONUT ALDILAR, BAŞKASINA KİRAYA VERDİLER!
Elazığ Merkez Çaydaçıra Mahallesi’nde, dar gelirli vatandaşlara yönelik inşa edilen TOKİ konutlarındaki evlerin 220’sinin başkaların kiralandığı veya ödeme yapılmadığı tespit edildi.Bu 220 dairede yaşayanlar tahliye ediliyor.

Sosyal yardımlaşma vakfı yerleştirmişti

Elazığ’ın Merkez Çaydaçıra Mahallesi’nde Sosyal ve Yardımlaşma Vakfı tarafından dar gelirli ailelere 100 TL karşılığında tahsis edilen TOKİ konutlarında evlerin birçoğu boşaltıldı.

Konutlarda yaşayan 832 daireden 220’sinin, hak sahipleri tarafından başkalarına kiraya verilerek 3-4 kat fazla kar edildiği öğrenildi. Baz hak sahipleri ise 3 yıldır doğalgaz, elektrik gibi faturaları ödemedi ve aylık 100 TL’lik satış bedelini yatırmadı.

220 dairenin sözleşmesi iptal

Tespitlerin ardından 220 dairenin sözleşmesi feshedildi.

Evlerdeki eşyalar çilingir yardımı ile kapılar açılarak boşaltıldı. Boşaltılan eşyalar kamyonetlere yüklenip depolara kaldırıldı.

122 dairenin boşaltıldığı, Çaydaçıra TOKİ konutlarındaki yaklaşık 100 dairenin daha boşaltılması için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor.

Dar gelirli konutları kiraya verilemiyor

TOKİ’nin dar gelirliler için yaptığı konutlar kiraya verilemiyor, satılamıyor. TOKİ’den konutları alanların borcu bitene kadar konutta kalması gerekiyor. Bu konutların kiraya verilmesi durumunda ise sözleşmenin tek taraflı feshi mümkün oluyor. 100 TL gibi taksitli evler genelde TOKİ tarafındna yapılıp ilin sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonuna satılan daireler. Bu dairelerden sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonu sorumlu oluyor.