TOKİ BU YIL 15 BİN EMEKLİYİ AYDA 300 TL’DEN BAŞLAYAN TAKSİTLERLE EV SAHİBİ YAPACAK
TOKİ, 2017’de 65 bin konut ihale edecek. Bu konutların 15 bini emekliler için inşa edilecek. Emekliler ayda 300 TL’den başlayan taksitlerle ev sahibi olabilecek. Konutların fiyatları maliyetine göre değişiklik gösterecek.

Ayda 300 liraya ev

Projelerden ev sahibi olmak için herhangi bir emekli derneğine üye olma şartı bulunmuyor. Bankaya emekli kimlik kartı ibraz etmek yeterli. Dar gelirliler ve emekliler düşük fiyatlı kampanyalardan faydalanarak, ayda ortalama 300 lira taksitle ev sahibi olabilecek.

Emekliye çifte şans tanınıyor

TOKİ her projesinde emeklilere konut sayısının yüzde 25’i kadar kontenjan ayrılacak. Önce emeklilerin kurası çekilecek. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan emekliler diğer alıcılarla birlikte tekrar kuraya girebilecek. Böylece emeklilere çifte şans verilmiş olacak. Emeklilere yüzde 12 peşin 180 ay veya yüzde 20 peşin 240 ay vade seçeneği sunulacak.

TOKİ maliyetine satıyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Biz kâr amaçlı bir kuruluş değiliz. ‘Sıfır kârla satış’ modeliyle, bina maliyetine, vatandaşı bankaya mahkum etmeden konut sahibi yapıyoruz. Konutları 100 bin TL’ye mal ediyorsak, o fiyata satıyoruz” açıklamasında bulundu.

Emekliye özel projeler

Bu çalışmaların dışında TOKİ, emekli vatandaşlara özel konut projeleri de yapacak. Bu projeler genellikle talep üzerine gerçekleşiyor. Bu yüzden konut sahibi olmayan emeklilerin bir araya gelerek bulundukları il veya ilçe yöneticileri aracılığıyla bu taleplerini iletmeleri isteniyor.