TOKİ YENİ GÖZTEPE STADI İÇİN İHALEYE ÇIKTI
TOKİ, tarafından İzmir’de inşa edilecek Yeni Göztepe stadyumunun ihalesi gerçekleştirildi. İhaleyle birlikte Yeni Göztepe Stadının ayrıntıları da netleşti. TOKİ stad projesinin görsellerini de paylaştı.

Yeni Göztepe Stadı ihalesine 25 firma katıldı

Göztepe Stadyumu için daha önce yapılan “Ön Yeterlik İhalesi”nde yeterli bulunan 25 aday firma ihaleye davet edildi. Teklifler ihale komisyonu tarafından değerlendirilecek ve sonunda kazanan firma açıklanacak.

Yeni Göztepe Stadyumu 20 bin seyirci kapasitesine sahip olacak

Yeni Göztepe Stadyumu 20.000 kişi kapasiteli olarak planlandı. Batı yönünde 1.983 kişi kapasiteli protokol ve vip tribünü, basın tribünü, 24 adet loca ve sporcu alanları tasarlandı. Kuzey, güney ve doğu yönlerinde ise kesintisiz şekilde seyirci tribünleri, zemin katta batı yönünde vip, protokol ve sporcu girişleri ile otopark girişleri yer alacak. Kuzey, güney ve doğu cephesi zemin katında çevre sakinlerine hizmet verecek yeme-içme alanları ve sosyal alanlar bulunacak.

Yeni Göztepe Stadı UEFA standartlarında olacak

İzmir’in Konak İlçesi’nde inşa edilecek stadyum günün ve şehrin ihtiyaçlarına göre UEFA ve Futbol Federasyonu kriterlerine uygun şekilde, karma kullanımlı bir planda tasarlandı. Stadyumun bulunduğu alan çevresinde yoğun şekilde konut yerleşimi bulunduğundan bu nedenle yapının on beş günde kullanılan bir stadyumdan çok çevresi ile 7/24 etkileşim halinde olabilecek bir yapı olması öngörüldü.

Futbol sahası zeminden 6,7 metre yüksekte olacak

Stadyumda futbol sahası alışılmışın dışında, zeminden 670 cm kadar üst kotta konumlandırılarak, yılın her günü çevresi ile ilişki kuracak fonksiyonlara yer açıldı. Stadyum, bulunduğu çevrede spor merkezi olmanın dışında; çocuk eğlence merkezleri, yeme-içme alanları, spor müzesi, sergi alanları, kapalı otoparkı ile de çok yönlü hizmet vermek için tasarlandı.

Göztepe Stadı 2014’te de ihale edilmişti

Göztepe Stadı 29 0cak 2014’te de ihale edilmiş, ancak projenin ruhsatı alınamamıştı. Aradan geçen süreçte 15 bin kişilik stada ait ilk ihale iptal edilirken kulüp 20 bin 35 kişilik yeni proje çizdirdi. Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, stat için yapılan imar planı değişikliğine askı süresinin son gününde itiraz etmişti. Göztepe kulübü yapılan itirazı eleştirmiş ve stadın her türlü zorluğa rağmen yapılacağını söylemişti.

Gürsel Aksel Stadı’nın yerine yapılacak Yeni Göztepe Stadı yaklaşık 28 metre yüksekliğinde olacak.

İşte Yeni Göztepe Stadının görselleri!