Toki taksidimi ödeyemedim ne yapmalıyım?

“Toki taksidimi ödeyemedim ne yapmalıyım? “… Toki’den taksitle ev alan kişi sayısı arttıkça bu sorunun da sorulma sıklığı yükseliyor. Peki herkesin başına gelebilecek böyle bir durum karşısında Toki nasıl bir yol izliyor? Toki taksidini ödeyemeyenler ne yapmalı? İşte bu sorunun cevabı…Toki taksidimi ödeyemedim

Yüz binlerce ev sahibi taksit ödüyor

Toki bugüne kadar yaklaşık 850 bin konutu tamamlayarak hak sahiplerine teslim etti. Konutların çok önemli bir kısmı 60 aydan başlayıp 240 aya kadar uzayan taksitlerle alındı. Toki’den evini teslim alıp oturmaya başlayan yüz binlerce kişi harıl harıl taksit ödüyor. Ev sahipleri borcunu bitirip rahatlayacağı günlerin hayalini kuruyor.

Toki taksidimi ödeyemedim ne yapmalıyım?

Toki’den konut alan bir ev sahibi, bir taksitin ödemesini geciktirdiğinde, taksit miktarına gecikme faizi ekleniyor. Toki’nin ev sahibine taksit ödemesi için ekstra süre verme yetkisi bulunmuyor. İki taksit ve üzerinde ödeme yapmayan ev sahiplerine Toki ihtarname gönderiyor. İhtarnameden sonraki 30 günlük sürede de bu borç kapatılmazsa Toki yasal işlemlere başlıyor. Yasal işlemler sonuçlanınca da taksitlerini ödeyemeyen kişiler evden tahliye ediliyor. Toki bu evi, mevcut haliyle yeniden satışa çıkarıyor.

Bu yüzden Toki’ye 2 kere taksit ödemesini aksatmamak gerekiyor. Bu durumda olan kişiler, Toki’ye olan borçlarını kapatmak suretiyle, banka kredisi çekebiliyor. Böylece muhatap Toki değil, banka oluyor. Taksitler de her 6 ayda bir kez artmıyor, sabit oluyor. Ayrıca banka kredisi çeken kişilerin taksit sayısını kendisinin belirleme şansı da bulunuyor.

Toki taksitleri ertelenebilir mi?

Toki’ye taksit ödemesinde zorlananlar taksit ödemelerini durdurabilir mi ya da dondurabilir mi? Hayır. Toki’nin konut satışlarında taksit dondurma yetkisi yok.

Toki’ye taksit sayısı artırılabilir mi?

Toki’nin konut satışlarında taksit erteleme veya taksit artırma gibi uygulamaları da bulunmuyor.

2018’de Toki taksitleri ne kadar arttı?

Toki, konutların taksit artışlarında iki farklı oran uyguluyor. Bir önceki altı aylık memur maaş artış oranına bağlı olarak satışa sunulan projelerin borç bakiyeleri 2018’in Ocak-Haziran dönemi için yüzde 6.92 zamlandı. Genellikle orta gelir grubu konutlarında geçerli olan bu statüde olup 1.000 lira taksit ödeyen ev sahiplerinin taksit miktarı bu yılın ilk 6 ayı için 1.069 liraya yükseldi. Satışa sunulan alt gelir grubu konutların taksit ve borç bakiyeleri ise 1 Temmuz 2017-31 Aralık 2017 dönemi memur maaş artış oranı TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları arasından en düşük olanı alınarak güncellendi. 2018 Ocak-Haziran dönemi için yapılan yeniden değerlemeye göre alt gelir grubu konutlarında taksitlere yüzde 5.69 zam yapıldı. 2017’de 500 lira taksit ödeyen ev sahipleri 2018’in ilk altı ayında 528 lira ödeyecek. Toki taksitlerine 2018’in temmuz ayından itibaren uygulanacak ikinci artış oranı önümüzdeki aylarda açıklanacak. Evdenhaberler.com Toki taksit artışlarıyla ilgili tüm yeni bilgileri detaylarıyla birlikte okuyucularıyla paylaşacak.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*