TOKİ SULAR ALTINDA KALACAK HASANKEYF YERİNE 710 KONUT YAPIYOR

Ilısu Baraj Gölü’nün su tutmasıyla birlikte sular altında kalacak olan Batman Hasankeyf’in yeni yerleşkesini TOKİ yapıyor. Toplam 710 konut, bölgenin tarihi dokusunun bozmayacak şekilde inşa ediliyor.

Tek katlı 160 metrekare

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Belediye ve İlçe Jandarma Komutanlığı dışında bütün kurumların taşındığı yeni Hasankeyf’te TOKİ konutlarının yapımı devam ediyor.

TOKİ Hasankeyf konutları hakkında konuşan Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, 500-700 metrekarelik parseller içerisinde tek katlı yapılacak konutların 160 metrekare büyüklüğünde olacağını söyledi. Konutların 18 ayda tamamlanacağını belirten Baygüven, şu açıklamalarda bulundu:

“Kurulan komisyon kısa süre önce hak sahipliği ile ilgili çalışmalarını tamamladı. 150 iş yeri ve 710 konut tespit edilmişti. Yeni Hasankeyf’e esnafın en iyi şekilde ticari faaliyetlerini yapabilmesi için de çalışıyoruz. Vatandaşların ve tarihi eserlerin taşınmasının ardından Hasankeyf, bölgenin cazibe merkezi konumuna gelecek.”

Halk konutların teslim edilmesini bekliyor

Hak sahibi Sait Tunç (37), Hasankeyf’in sit alanı olması nedeniyle yıllardır eski evlerde oturmak zorunda kaldıklarını söyledi. 8-9 kişilik ailelerin 49 metrekarelik evlerde sıkıntı çektiğini aktaran Tunç, “Yeni Hasankeyf’e taşınacağımız günü dört gözle bekliyoruz. Yıllardır 49 metrekarelik evlere adeta hapsolduk. Yeni evlerin büyük olması çok güzel. En kısa zamanda oraya taşınmak istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Tarihi eserler taşınacak

Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında getirilecek tarihi ve kültürel eserler, buradaki Kültür Parkı’nda sergilenecek. Çalışmalarda El-Rızk Cami minaresi, Kızlar Cami, Sultan Süleyman Han Cami giriş kapıları, Koç Cami, İmam Abdullah Türbesi ve Zaviyesi, Zeynel Bey Türbesi, hamam, kale kapısı gibi tarihi yapılar parça ve bütünsel olarak taşınacak. Taşıma işine ilk olarak Zeynel Bey Türbesi ile başlanacak.