Toki Şırnak ve ilçelerinde 9 bin 215 konut inşa ediyor

Şırnak’ta PKK’lı teröristlerin saldırıları sonucu evleri yıkılan veya kullanılamayacak durumda olan vatandaşlar için yeni konutlar inşa ediliyor. Toki Şırnak ve ilçelerinde 9 bin 215 konutun inşasını sürdürüyor. Şırnak Cizre ve Silopi’de teslimlere başlanan konutlar insansız hava aracı (İHA) ile havadan görüntülendi.

İşte yeni Şırnak

Yeni bir Şırnak inşa ediyoruz

TOKİ Başkanı Ergün Turan yeni bir Şırnak inşa ettiklerini ilk olarak Silopi’de 236 konutu vatandaşlara teslim ettiklerini söyledi. Turan’ın verdiği bilgiye göre konutların 5 bin 676’sı Şırnak’ın merkezinde, 3 bin 87’si Cizre’de, 216’sı ise İdil’de inşa ediliyor.

Cizre ve İdil’de 2 bin 699 konut teslim edilecek

Turan, terörden zarar gören vatandaşları yeni yuvalarına kavuşturmak için konutların inşasına hızla devam ettiklerini vurguladı.  Turan, “Mart ayının sonuna kadar Cizre ve İdil’de inşası devam eden 2 bin 699 konutumuzu da tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” diye konuştu.

25 bin konut Çukur olaylarından etkilenen ailelere verilecek

Toki Başkanı Ergün Turan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde terör mağduru vatandaşlar için yapımı devam eden konutların da tamamlanmak üzere olduğunu vurguladı. Turan’ın verdiği bilgiye göre Yüksekova, Mardin, Diyarbakır ve Şırnak’ta 25 bin konut sadece çukur olaylarından etkilenen ailelere verilecek. Bunların yanı sıra Toki’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde 10 binlerce konut inşaatı sürüyor.

Az katlı, asansörlü, geniş balkonlu evler

Toki Başkanı Turan, bölgede az katlı, asansörlü, geniş balkonlu evler inşa ettiklerin ve vatandaşların yüksek memnuniyeti olduğunu söyledi. Sur dışında Diyarbakır’da, Şırnak’ta, Cizre’de, Nusaybin’de yapılan konutların 4,5 ve 6 katlı olduğunu ifade eden Turan, ” Bütün modern hayatın gereksinimlerini karşılayan kaloriferli, asansörlü ve bölge iklimine göre geniş balkonlu yapılan evler inşa edildi. Sadece Nusaybin’de 5 bin konutun inşaatı devam ediyor. Yöresel mimari unsurları göz önünde bulundurularak yapıldı. Bu sene içerisinde de tamamını teslim etmiş olacağız” dedi.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*