TOKİ KAYSERİ YAHYALI’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUTLARI YAPACAK
TOKİ, Kayseri’nin Yahyalı İlçesi, Fevziçakmak Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” çerçevesinde 186 konut yapacak. Projenin ihalesi 11 Temmuz Salı günü gerçekleştirildi. Projede yer alacak dairelerin 500 gün içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Konutlar yatay mimaride yapılacak

TOKİ Yahyalı Fevziçakmak Konutları yatay mimari konsepte uygun olacak. Projede yer alacak binalar zemin+3 kat olarak inşa edilecek. Yahyalı TOKİ Konutları’nda yer alacak dairelerin 78’i 2+1 ve 108’i ise 3+1 olacak.

Önce yenileri yapılacak, sonra eskileri yıkılacak

TOKİ ile Yahyalı Belediyesi arasında yapılan protokol ile Fevziçakmak Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” çalışmalarına başlandı. Çarpık yapılaşma bulunan ve yeterli sosyal donatı olmayan alanda “yerinde dönüşüm” esas alınarak, hak sahiplerine nitelikli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı. İlk aşamada proje alanı bitişiğinde bulunan Belediye mülkiyetindeki boş alanda konut yapılarak hak sahiplerinin tasfiyesi planlandı.

TOKİ yöresel mimariye önem veriyor

TOKİ, her şehrin kendi mimarisine, kendi kültürüne, kendi değerlerine, coğrafi özelliklerine uygun yaşam alanları oluşturulmasına öncelik veriyor. Kentsel tasarımı yerel mimari doku, mahalle kültürü ve yatay mimari anlayışla şekillendiriyor.

Yahyalı “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi”nde geleneksel mimarinin modernize edildiği bir anlayış hâkim kılındı. Bina cephelerinde yöreye özgü taş kaplamalar, söveler ve dekoratif pencereler kullanıldı.

TOKİ Kayseri Yahyalı Fevziçakmak Konutları görselleri