TOKİ İZMİR KONAK’TAKİ TRT BLOKLARININ BULUNDUĞU ARAZİYİ SATTI
TOKİ’nin ihaleyle satışa çıkardığı izmir Konak Alsancak’taki eski TRT binalarının bulunduğu arsaya en yüksek teklif üç İzmirli iş adamının oluşturduğu konsorsiyumdan geldi. Konsorsiyum TRT arazisine 56,1 milyon TL teklif verdi.

FOLKART ÇEKİLDİ, İZMİRLİ İŞ ADAMLARI KAZANDI

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından ihale yoluyla satışa çıkarılan Alsancak’taki eski TRT binalarının bulunduğu arsaya en yüksek teklif İzmirli üçlü konsorsiyumdan geldi. İşadamları Kenan Kalı, Murat Akdemir ve Sabri Memur’un oluşturduğu konsorsiyum 56 milyon 100 bin TL teklif verdi. Açık arttırma yöntemiyle gerçekleştirilen ihaleye katılan diğer firma Folkart, ilk turda çekildi.

ARSANIN BÜYÜKLÜĞÜ 13 DÖNÜM

İhalede en yüksek teklifi İzmirli işadamları Kenan Kalı, Murat Akdemir ve Sabri Memur’un ortak olduğu üçlü konsorsiyum verdi. Üçlü konsorsiyumun verdiği teklif 56 milyon 100 bin TL oldu. Yaklaşık 13 bin metrekare alanda turizm, konut, ticaret işlevli yapılar inşa edilebilecek.

BİNALARIN YAPIMINA MİLYONLAR

Temeli 1987 yılında atılan ve TRT tarafından o dönem 12 milyon lira harcanarak yapımına başlanan binalar uzun süre atıl olarak kaldı. TRT, 2000 yılında bu projenin yapımından vazgeçti. Daha sonra Milli Savunma Bakanlığı 13 bin metrekarelik arazi üzerine kurulan bloklara talip oldu. Binaları, astsubay orduevi yapmak için isteyen ve o dönemin parasıyla Hazine’ye 11 milyon lira ödeyen bakanlık da son anda fikrini değiştirince milyonlar harcanan TRT blokları, öylece kaldı.

BİNALAR YIKILDI, MİMARLAR ODASI KARŞI ÇIKTI

İzmir’in Konak ilçesi Kahramanlar semtinde bulunan TRT’nin eski binasının yıkım işlemlerine geçtiğimiz günlerde başladı. 26 yıl boyunca atıl şekilde bekleyen eski TRT bloklarına yönelik tartışmalı bir hamle yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçtiğimiz aylarda plan yetkisini kullanarak, 13 bin metrekarelik arazinin imarını değiştirmişti. TOKİ’ye devredilen alan için yapılan planlara göre bölgede; turizm, konut, ticaret işlevli yapılar inşa edilebilecek. Bakanlık tarafından konut ve ticaret imarı verilen alanda, 8 kata kadar yapılaşmanın önü açılırken proje, tartışmaları da beraberinde getirmişti. Bölgede yapılaşmanın önünü açan plan değişikliğine itiraz eden Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Şehir Plancıları Odası ve Mimarlar Odası İzmir Şubeleri, İzmir İdare Mahkemesi’ne, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği’ne dair yürütmesinin durdurulması ve iptaline yönelik dava açtı. İhalesi sonuçlanan arazinin davası ise sürüyor.