TOKİ BEYOĞLU SÜTLÜCE PROJESİNİN AYRINTILARI BELLİ OLDU!
TOKİ’nin İstanbul Beyoğlu Sütlüce’de yapacağı ilan edilen projenin detayları belli oldu. Projede 397 konut, 16 dükkan ve bir külliye yer alacak. Projenin ihalesi 15 Mart’ta yapılacak.

TOKİ ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle yapılacak proje kentsel dönüşümde İstanbul’un örnek projelerinden biri olacak.

TOKİ BEYOĞLU SÜTLÜCE PROJESİ NEREDE?

TOKİ Beyoğlu Sütlüce Projesi, Miniatürk’den Rahmi Koç Müzesi’ne uzanan etkinlik havzasının merkezinde yer alıyor. Proje Halıcıoğlu-Okmeydanı caddesi üzerinde, Hilton Garden Inn Otel’inin arkasındaki alanda yapılacak.TOKİ SÜTLÜCE PROJESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK, NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

Projenin ihalesinin 12 Ocak’ta yapılacağı söyleniyordu. Ancak ihale 15 Mart’a ertelendi. İhale sonuçlarının belli olmasının ardından 15 gün içinde kazanan firmaya yer teslimi yapılacak. Teslimden sonra projenin 14 ay içinde tamamlanması planlanıyor. Bu da 2018 yaz aylarında projenin teslim edileceği anlamına geliyor.

PROJEDEN KİMLER KONUT ALABİLECEK?

Proje bir kentsel dönüşüm uygulaması olduğu için öncelikle hak sahiplerine konutları teslim edilecek. Geri kalan konutlar ise sosyal konut olacağından aile geliri 3500 TL’nin altında kalanlar bu konutlardan alabilecek.

PROJEDE HANGİ DAİRE TİPLERİ YER ALACAK?

Projede her kesim düşünülmüş. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daire tipleri bulunuyor. Ancak 397 konutun kaçının hangi daire tipinde olacağı henüz netleşmiş değil.

PROJENİN MALİYETİ NE KADAR?

16 bin 131 metrekare alan üzerinde 1. ETabı hayata geçirilecek projenin yaklaşık maliyeti 40 milyon TL. Ancak net maliyet 15 Mart’ta yapılacak ihaleyle belli olacak.

TOKİ SÜTLÜCE PROJESİ, BÖLGE İÇİN PİLOT PROJE OLACAK

Sütlüce Kentsel Dönüşüm proje alanı, Miniatürk, Santral İstanbul, Sütlüce Kongre Merkezi ve Rahmi Koç Müzesi gibi kentsel etkinlik merkezlerinin ortasında yer alıyor. Yenilenme sürecindeki tasarımda, bölgedeki sorunlu yapılaşma alanlarının mevcut diğer projelerle entegrasyonu gözetiliyor. İki etap halinde geliştirilen pilot proje, Haliç panoramasını karşıdan gören özel bir konuma sahip. Mahalle konsepti içinde ele alınan çalışmada, alanın eğimli konumu ile Haliç manzarasına bakan önemli perspektifler sunuluyor. Yapıların üst kotlarında düzenlenen teras bahçeler, değişken malzeme kurgusu, kitlelerin mevcut dokuyla bütünleşmesini sağlıyor. Özellikle mahalleyi çevreleyen sokaklar üzerinde tasarlanan dükkânların bölgenin ekonomik yaşantısında bir katma değer yaratması hedefleniyor. Vaziyet Planı ve siluet etütleri sonucu ortaya çıkan projede, çevre yapıların yanı sıra, kendi mimarisiyle de bütünlük oluşturacak şekilde cumba, saçak, payanda gibi mimari öğeler yer alıyor. Konutlarda ayrıca, ahşap, taş, sıva, metal gibi malzemeler kullanılmak suretiyle nitelikli bir mimari dil oluşturuluyor.

PROJE BÖLGEYE DEĞER KATACAK

Projenin Sütlüce bölgesinde hareketliliğe neden olacağı söyleniyor. kentsel dönüşüm uygulanacak alanın çevresinde de şimdiden fiyatlar yükselmiş durumda. Yatırımın hayata geçmesiyle birlikte bölgede fiyatların daha da artacağı söyleniyor.