TOKİ BAŞKANI TRABZON VE RİZE’DEKİ PROJELERİ İNCELEDİ
TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ tarafından Trabzon’da yapılmakta olan kentsel dönüşüm çalışmalarını inceledi. Turan, TOKİ’nin Trabzon’da 7 bin 384 konut inşa ettiğini söyledi. Başkan Turan Rize’deki projeleri de yerinde inceledi.

Kentsel dönüşümde eski sokak dokusu korunacak

Kendisi de Trabzonlu olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, Trabzon Pelitli’de inşası devam eden 301 konutluk kentsel dönüşüm projesinin alanında incelemelerde bulundu. Ardından kısa bir açıklama yapan Turan, “TOKİ olarak dönüşüm projelerinde, yöresel unsurları ve proje alanlarında yaşayan halkın talep ve ihtiyaçlarını önceliklendiren, felsefesi olan projeleri şehirlere kazandırmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken medeniyetimizin gereği şehirlerimizin eski sokak dokusu, komşuluk ve mimari çeşitlilik unsurlarını ön planda tutarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biliyoruz ki şehirler uzun bir sosyo-kültürel hayatın ve medeniyet birikimini içinde barındıran çok farklı grupları bir mozaik gibi bir arada tutan özelliğini yeniden canlandırmamız geleceğimiz için önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

Herkese uygun sosyal donatı alanlarına yer verilecek

Kentsel dönüşümle sadece binaları yıkıp yerlerine yenilerini inşa etmediklerini belirten Turan, “Çevre düzenlemeleri, donatı alanlarıyla sosyal ihtiyaçlara da yanıt veriyoruz. Çocuklardan gençlere, kadınlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük ihtiyaç ve beklentileri düşünerek yerleşimi yeniliyoruz. Kentsel dönüşümle, bölgenin yaşam kalitesi yükselecek ve proje bölgeye değer katacak” açıklamalarında bulundu.

TOKİ Trabzon’da 6 bin 900 konut teslim etti

Trabzon’da 7 bin 384 konutun inşaatına başladıklarını açıklayan Turan, “Bu konutlarımızdan 6 bin 900 adetini bitirip vatandaşlarımıza teslim ettik. Trabzon’da ayrıca Akyazı stadyumunu, 2 aile sağlık merkezi, 7 cami, 3 spor salonu, 2 hastane, 5 adet ilkokul ve lise inşa ettik. Trabzon’da devam eden uygulamalarımız ile toplam yatırım bedelimiz 1.3 Milyar TL olacaktır” dedi.

Timya Vadisi kentsel dönüşüm projesinde örnek daire hazır

TOKİ Başkanı, Trabzon’daki incelemelerinin ardından Rize’ye gitti. Turan, Rize Valisi Erdoğan Bektaş ile birlikte ülkemizin en büyük kentsel dönüşüm alanlarından olan “Timya Vadisi” projesinde incelemelerde bulundu. 759 konut cami ve ticaret alanı inşa edilen projede örnek daireyi de gezerek kontrollerini sürdürdü.

Turan burada yaptığı açıklamada, Rize’deki kentsel dönüşüm projesinin çok iyi bir noktaya getirildiğini söyledi.  Kentsel dönüşümde her şeyden önce riskli alanlarda oluşan tehditleri ortadan kaldırıcı adımlar atmayı ve yerinde dönüşümü amaçladıklarını belirten Turan,  Kentsel dönüşümde vatandaşın rızasının son derece önemli olduğunu ve vatandaşlarımızın mağdur edilmeyeceğini ifade etti.

TOKİ Başkanı Turan, Rize’de uygulanacak kentsel dönüşüm ve gelişim projesi ile altyapısı yetersiz, mimari olarak düzensiz, dar ve dik yollar nedeniyle ulaşım sorunun had safhada olduğu, çarpık yapıların yerine, doğal afetlere dayanıklı, çevre düzenlemesi ve sosyal donatılarıyla birlikte prestijli bir projenin yapımının planlandığını açıkladı.

TOKİ 1415 konutu Rizelilere teslim etti

TOKİ’nin Rize’de yapmış olduğu yatırımlar hakkında da bilgi veren Turan, “TOKİ olarak Çayın başkenti Rize’de iki bin 174 konutun inşasına başladık. Bunların bin 415 adedini tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim ettik.” dedi. Rize’de konutun yanında sosyal donatılar da inşa ettiklerini vurgulayan Turan, şöyle devam etti: “Rize’de, 400 kişilik yurt, 35 iş yeri,  250 yataklı hastane, 2 cami, 150 yataklı hastane, spor salonu, arıtma tesisi inşa ettik. Devam eden projelerimiz ile Rize’de toplam yatırımımız yaklaşık 204 milyon TL olacaktır. Bütün yatırımlarımız ilimize hayırlı olsun.”